Dedemin Zaman Kapsülü

 

Yazar Elif Özmenek Çarmıklı
Resimleyen Eda Çağıl Çağlarırmak
Sayfa sayısı 56
Kitap barkodu 9786057012319
Ebat 13 x 19,5 cm
Satın Al / Fiyat Gör cart

Tema: Yer ve zaman olarak nerede olduğumuz

Kavramlar ve Anahtar Sözcükler: Farklılıklar, İLETİŞİM, ilişkiler, kuşaklar, BİREY VE TOPLUM, haberleşme, BİLİM VE TEKNOLOJİ, Mors alfabesi, ZAMAN VE MEKÂN, çevremiz, geçmiş-şimdi-gelecek, ERDEMLER, problem çözme

Tutum ve Değerler: Yaratıcılık, istekli olma, merak, işbirliği, empati, dostluk, hoşgörü, saygı, sevgi, sorumluluk

Profil Öğeleri: Sorgulayan, iletişim kuran, açık fikirli

Mita ve Gizemli İnci ile çok sevilen Elif Özmenek Çarmıklı’dan kuşaklar arası iletişim üzerine yepyeni bir kitap. Benzersiz eski yıllara gidilsin, şifreler çözülsün, bugünün küçük mutlulukları çoğalsın…

Sinem başka bir gezegenden mektuplar almaya başlar. Bu mektuplar, insan kılığındaki dinozorlardan bahsetmekte, Sinem’e kimi görevler vermektedir.

Mektuplar zamanla çoğalır. Sinem bu dinozorları bulmalı ve bir zaman kapsülü hazırlamalıdır. Ama önce bazı şifreleri çözmesi gerekmektedir.


 

KİTAPTAN

Sevgili Sinem,

Ben Timbuki. Timranya gezegenindenim. Kendi gezegenimde yaşım yetmiş altı ama bizden binlerce ışık yılı geride olan sizin gezegeninizde senin yaşında sayılabilirim. Burası minicik ama güzel bir gezegen. Aslında her zaman böyle değildi. Yıllar önce daha büyüktü. Zamanla küçülmeye başladı. Buraları sıkıcı bulup başka gezegenlere gidenler oldu. Sonunda bu gezegende çok az kişi kaldı. Kalanların tamamı insan kılığındaki dinozorlar. Evet, doğru duydun. Burada insan kılığında dinozorlar yaşıyor artık. O yüzden de soyları giderek tükeniyor. Amacım, senin de yardımınla bir –../.-/–/.-/-./-.-/.-/.–./…/..-/.-../..-  hazırlayarak, insan dinozorların tamamen unutulup gitmesini engellemek. Bunu ancak senin yardımınla başarabilirim. Sizin gezegeninizde de insan kılığında dinozorlar yaşıyor. İlk işin onları tespit etmek. –../ .-/–/.-/-./-.-/.-/.–./…/..-/.-../..- için gerekli eşyaları onlarda bulacaksın. Bu arada, dinozor olduklarını bildiğini onlara asla hissettirmemelisin. Nasıl mı tespit edeceksin dinozorları? Mesela etrafındakilere ilk olarak “Evinde -/./.-.././..-./—/-./.-././…./-…/./.-./.. olan biri var mı?” diye sorarak başlayabilirsin. Varsa bil ki o bir insan dinozor. Senin bu işi başarabileceğine inancım sonsuz. En kısa zamanda tekrar yazacağım.

Sevgiler,

Timbuki

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.