Gurmelerden Seçmeler – Arzavul Tepesi 2 : Mollimler

GAZİANTEP ŞEHİTKAMİL ALİ KÜNCÜLÜ ORTAOKULU 2016-2017

Begüm Zeynep YAPRAK: Kitabı ilk incelediğimde beni heyecan sardı. İyi ki bu kitabı öğretmenimizden öğrendim. Kitap, kendine güvenmeyi, “birlikten kuvvet doğar” ı anlatıyor. Sloganım, “Kitaplar sessiz öğretmenlerdir.”.
Bensu Garip: Bu kitapla zorlukları başarabileceğimi ve üstesinde gelebileceğimi kavradım. Kitapta en çok Ercan isimli karakterden etkilendim, çünkü hiçbir şekilde pes etmedi sonuna kadar gitti ve herkese cesaret verdi. Sloganım, “Bu kitabı okumadıysan hayatında bir parça eksiktir.” olurdu.
Berkay Doğruer: İlk bakışta heyecanlı, gizemli, serüven dolu bir yolcuğa hazırlanmam gerektiğini düşündüm. Hayatımda var olan ama kitabı okuduktan sonra kavradığım şeyler oldu. Bunlar: Macera, engellerle mücadele, kararlı olma, hayal dünyası, dayanışma, adalet, plan yapma, görev dağlımı, arkadaşlık, dostluk, azim, gayret, sabır, sevgi, sonuna kadar engellerle mücadele… Sloganım, “Kılavuzdur dedemiz maceradır işimiz”.
Bilgehan Demir: İlk bakışta kitabın adından bir anlam çıkaramadım ama görseli ve arkasında yazanlar bende büyük bir merak uyandırdı. Artık daha çok meraklarımın arkasında duracağım. Bilimin gerçekten önemli olduğu ve bilimin her işin üstesinden geleceğini kavradım. Kitapta en çok Faruk isimli karakterden etkilendim, çünkü cesur, bilgin ve güçlü bir lider. Bence kitap ümitsizliğe kapılmamayı, bilgi sahibi olmamız gerektiğini, birlik ve beraberliği anlatıyor. Sloganım, “Bilgiyi edinmek dostluğu öğrenmek için MOLLİMLER!”
Dilara Boynukısa: Bence kitap nerede olursak olalım asla vazgeçmemeyi ve sabırlı olmayı anlatıyor. Kitapta en çok Ercan isimli karakterden etkilendim, çünkü çok cesur, sabırlı ve nazik olduğu için. Hayatımda var olan ama kitabı okuduktan sonra kavradığım şeyler oldu; sabır, cesaret, korkusuzluk, azim ve özgüvendir. Sloganım, “Bilimin hikâyesi”.
Dilara Fatma Kılıç: Mollimler’in arkasında yazanlar ve kapak fotoğrafı bana daha çok etki etti. Kitabı okuduktan sonra bazı düşüncelerim değişti; ilk bakışta zor gelen bir şeyin üstünde durdukça başarılabileceği, dayanışma olduğu sürece önümüzdeki zorluklara göğüs gerebileceğimiz. Mustafa Dede’nin çocuklara yol göstermesi, onları ilgiyle, sabırla takip etmesini bizim Türkçe öğretmenimize benzetiyorum. Sloganım, “Gerçek dost, her zaman yanında olan değil, yüreğinde olandır…”
Efe Ağzıgüzel: Bu kitaba öğretmenimiz sayesinde ulaştım. Özellikle kitabın kapağı beni çok etkiledi. İlk bakışta kitapta değişik yaratıklar olacağın düşündüm, öyle de oldu. Yolculukta yanlarına iki tane kuş almalarına sevindim, hayvanlarla anlaşılabileceğini kavradım. Kitapta gittikleri yerlerin gerçekte olup olmadığını merak ettim ve araştırdım. Sürekli havanın nasıl olduğundan bahsetmesi  Karakterlerin öykülerinin devam etmesini, kitabın seri olmasını isterim, özellikle de 2. kitabı bitirdikten sonra. Notum 95. Çünkü kitabın en heyecanlı yerinde bitirmesi pek hoşuma gitmedi.
Elif Özge Türkkan: Arzavul Tepesi başlığını görünce, kitabın adı bana çok değişik geldi ve içimde bir merak uyandı. Kitap ilerledikçe ben farklı dünyalara açıldım ve sonu da zaten hiç beklemediğim bir şekilde bitti. Bazı şeyler okuduğumda yapılamazmış gibi geliyordu ama şimdi bazı şeylerin peşine düşülmesi gerekildiğini düşünmeye başladım. Kitapta en çok Davut isimli karakterden etkilendim, çünkü hareketlerini, düşüncelerini ve görünüşünü kendime benzettim. Karakterlerin öykülerinin devam etmesini, kitabın seri olmasını isterim. Özellikle de Davut’a ne olduğunu merak ediyorum.
Emir Üstalan: Kendimi maceracı zannettim, hayalperest oldum. Arzavul’a çıkacakları an çok heyecanlandım. Kitapta en çok İbrahim isimli karakterden etkilendim, çünkü daha maceracı bir yapıya sahipti. Arkadaşlarıma da okumalarını öneririm.
Emirhan İşçi: Türkçe öğretmenimizin tavsiyesi ve anlatımları neticesinde kitabı okudum. Kitabı okuduktan sonra özgüvenim geldi. Emin olmadığım olaylara bakış açım Arzavul Tepesi kitabını okuduktan sonra iyice değişti ve yerine oturdu. Arzavul Tepesi’ni ve kitaptaki bazı yer adlarını araştırma isteği oluştu. Sloganlarım, “Kitap ışık saçıp yüzüne gülümsüyor! Kitap oku hayatın değişsin!”
Enes Karakaş: Türkçe öğretmenimiz okumamız için bize kitaplar veriyordu. Bu kitap da onlardan birisiydi. Emeği geçen herkesin ellerine sağlık. Çocukların ailelerinden gizli gitmelerine üzüldüm, hırsızlarla mücadele ettikleri bölümde heyecanlandım. Kitapta en çok Mustafa Dede isimli karakterden etkilendim, çünkü çok bilgili ve çocukları kötü durumlardan kurtardı. Sınıf arkadaşlarımdan Kayra, Enes, Efe ve Emirhan kitaptaki karakterlere benziyor. Sloganım, “Hayatı okuyun, okutturun ama asla canlıların canına okumayın”.
Ezgi İlkgören: Bu kitaba Türkçe öğretmenimin tavsiyesiyle ulaştım iyi ki okumuşum. İstediğimiz birçok şeyi birlik olarak başarabiliriz. Mustafa Dede ilginçti. Bence Arzavul Tepesi de Mollimler gibi heyecanlı olmalıydı. Sloganım, “En yararlı tepecikler kitapların oluşturduğu tepelerdir, Arzavul Tepesi”.
Fatmanur Gül: Kitap seçerken, görsellerine, kalınlığına ve önerilmiş olmasına bakarım. Sanki okurken bütün yaşananları ben yaşıyormuşum gibi hissettim. Maceraya atılmak birçok şeyi değiştiriyor. Karakterlerden Davut ilgimi çekti; çok iştahlı. Sloganlarım, “Karadeniz’in hırçın tepesi Arzavul ve dört kafadarın maceraları”.
Gizem Haydargil: Kitapları sevmeye başladım. Macera kitaplarına olan ilgim arttı. Mollimler kitabının kapağındaki hayvanlar araştırma isteğimi uyandırdı. Davut isimli karakterden etkilendim, çünkü çok komik ve sempatik. Bence kitap dostluk içinde peşinde koştuğumuz hedefte pes etmememizi anlatıyor. Sloganım, “Bir elin nesi var, iki elin sesi var”.
Gizem Polat: Kitabı okumaya başlamadan önce dostum için her şeyi yaparım diyemiyordum. Ama kitabı okuduktan sonra dostluğun anlamını daha iyi kavradığım için şu anda dostum için tüm fedakârlıkları yapmaya hazırım. Arkadaşlığın değeri ve önemini kitabı okuduktan sonra tekrar kavradım. Hayatımda benim için değerli olan insanların kötü günlerinde de yanlarında olmam gerektiğini tekrar hatırladım. Öte yandan çocukların anne ve babalarının çocuklarının merakından bahsedilmiyor. Bu kısım benim çok dikkatimi çekti. Normal bir anne babanın çocuğunu sürekli merak etmesi gerekirken kitapta bu söz konusu değil. Önerebileceğim kapak veya resimler var. Sloganım, “Dost gönülde taht kurandır”.
Gülsüm Alkan: İlk anda kitabın kapağındaki dağı öylesine zannettim ama okuyunca onun gizemini çözdüm. Bir insanın hayatta merak ettiklerinin her zaman peşinden gitmesi gerekir. Arzavul Tepesi’nin gizeminin gerçekte olup olmadığını araştırdım. Karakterlerden Davut ve İbrahim gerçek yaşamda karşılaştığım kimi insanlara benziyor. Sloganım, “Bilim canavarları geliyor kaçın Mollimler!”
Kayra Dönmez: Türkçe öğretmenimiz Arzavul Tepesi’ni önermişti onu okudum ve Mollimlerin olduğunu duydum ve hemen alıp okudum. Kitaptaki macerayı, diyarları ve de en çok da olayları sevdim. Karadeniz’ deki bazı dağlar ve tepeler ile yaylaları araştırma isteğim uyandı. Kitapta en çok Selçuk isimli karakterden etkilendim, çünkü tam benim gibi maceracı ve de lider ruhlu. Bence kitap başka hayal gücüyle üretilmiş olayları anlatıyor. Daha uzun bir kitap olmalıydı. Sloganım, “Bilim ve teknoloji ile dostluk ve arkadaşlık Arzavul’da buluşuyor”.
Kerem Benli: Bu kitabın diğer serilerini de okuyacağım. Bu kitapla kelime avım gelişti. Kitapta en çok Davut isimli karakterden etkilendim, çünkü en çok onun adı geçiyor ve maceraları o başlatıyor. Dostluk ve birliktelik her zorluğun üstesinden gelen bir sırlı anahtardır. Davut’un havuza düşüp de sudan içmesinin neticesini merak ediyorum.
Mehmet Emin İslah: İlk bakışta Mollimler’in Heyecanlı ve ilgi çekici bir kitap olduğunu düşündüm. Arkadaşlığın yeri ve önemini var kitapta. Kitapta en çok Defne isimli karakterden etkilendim, çünkü göremese bile her şeyi hissedebilmesi beni çok etkiledi. Sloganım, “Hey Mollimler, Arzavul Tepesi bilimindir, bizimdir”.
Mustafa Baran Sulakdağ: Kitapları Ömer Hocam önerdi. Her iki kitaptan da risk almayı ve korkmamayı cesur olmayı öğrendim. Yardımlaşma ve dayanışmanın önemini daha çok kavradım. Karadeniz’in fındık hallarını araştırdım. Üçüncü kitabın çıkmasını bekliyorum. Sloganım, “Macera severlerin buluştuğu zirve: Arzavul Tepesi”.
Nazlı Yıldırım: Kitabın adına ve kapağına bakınca kendi kendime biraz alakasız buldum açıkçası ama okuyunca da her şeyi anladım. Kitaptaki çocukların maceraya atılma isteklerine sevindim. Birbirlerine sahip çıkmalarına birbirlerini korumalarına çok sevindim. Önyargı gibi düşüncelerim değişti. Hayatımda var olan ama kitabı okuduktan sonra kavradığım şeyler oldu. Bunlar, birlik beraberlik, dostluk, yardımlaşma gibi… Bence kitap arkadaşlığın her şeyi geçebileceğini, hiçbir zor engelin onları aşamayacağını, arkadaşların yarı yolda bırakılmayacağını anlatıyor. Sloganım, “Dostluk her yerde ve her daim”.
Selen Özman: İnsanların bir şeyi isterse başarabileceğini öğrendim. Mollimlerin nasıl oluştuğu ve eskiden ne oldukları hatırlatılmalıydı. Kitapta en çok Defne isimli karakterden etkilendim, çünkü hislerine güveniyor. Bence kitap her insanın isterse bir şeyi başarabileceğini anlatıyor. Sloganım, “Arzavul Mollimlerin değil, bilimin yuvasıdır”.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.