Gurmelerden Seçmeler – Arzavul Tepesi

GAZİANTEP ŞEHİTKAMİL ALİ KÜNCÜLÜ ORTAOKULU 2016-2017

Begüm Zeynep YAPRAK: Kitabı ilk incelediğimde beni heyecan sardı. İyi ki bu kitabı öğretmenimizden öğrendim. Kitap, kendine güvenmeyi, “birlikten kuvvet doğar” ı anlatıyor. Sloganım, “Kitaplar sessiz öğretmenlerdir.”.
Bensu Garip: Bu kitapla zorlukları başarabileceğimi ve üstesinde gelebileceğimi kavradım. Kitapta en çok Ercan isimli karakterden etkilendim, çünkü hiçbir şekilde pes etmedi sonuna kadar gitti ve herkese cesaret verdi. Sloganım, “Bu kitabı okumadıysan hayatında bir parça eksiktir.” olurdu.
Berkay Doğruer: İlk bakışta heyecanlı, gizemli, serüven dolu bir yolcuğa hazırlanmam gerektiğini düşündüm. Hayatımda var olan ama kitabı okuduktan sonra kavradığım şeyler oldu. Bunlar: Macera, engellerle mücadele, kararlı olma, hayal dünyası, dayanışma, adalet, plan yapma, görev dağlımı, arkadaşlık, dostluk, azim, gayret, sabır, sevgi, sonuna kadar engellerle mücadele… Sloganım, “Kılavuzdur dedemiz maceradır işimiz”.
Bilgehan Demir: İlk bakışta kitabın adından bir anlam çıkaramadım ama görseli ve arkasında yazanlar bende büyük bir merak uyandırdı. Artık daha çok meraklarımın arkasında duracağım. Bilimin gerçekten önemli olduğu ve bilimin her işin üstesinden geleceğini kavradım. Kitapta en çok Faruk isimli karakterden etkilendim, çünkü cesur, bilgin ve güçlü bir lider. Bence kitap ümitsizliğe kapılmamayı, bilgi sahibi olmamız gerektiğini, birlik ve beraberliği anlatıyor. Sloganım, “Bilgiyi edinmek dostluğu öğrenmek için MOLLİMLER!”
Dilara Boynukısa: Bence kitap nerede olursak olalım asla vazgeçmemeyi ve sabırlı olmayı anlatıyor. Kitapta en çok Ercan isimli karakterden etkilendim, çünkü çok cesur, sabırlı ve nazik olduğu için. Hayatımda var olan ama kitabı okuduktan sonra kavradığım şeyler oldu; sabır, cesaret, korkusuzluk, azim ve özgüvendir. Sloganım, “Bilimin hikâyesi”.
Dilara Fatma Kılıç: Mollimler’in arkasında yazanlar ve kapak fotoğrafı bana daha çok etki etti. Kitabı okuduktan sonra bazı düşüncelerim değişti; ilk bakışta zor gelen bir şeyin üstünde durdukça başarılabileceği, dayanışma olduğu sürece önümüzdeki zorluklara göğüs gerebileceğimiz. Mustafa Dede’nin çocuklara yol göstermesi, onları ilgiyle, sabırla takip etmesini bizim Türkçe öğretmenimize benzetiyorum. Sloganım, “Gerçek dost, her zaman yanında olan değil, yüreğinde olandır…”
Efe Ağzıgüzel: Bu kitaba öğretmenimiz sayesinde ulaştım. Özellikle kitabın kapağı beni çok etkiledi. İlk bakışta kitapta değişik yaratıklar olacağın düşündüm, öyle de oldu. Yolculukta yanlarına iki tane kuş almalarına sevindim, hayvanlarla anlaşılabileceğini kavradım. Kitapta gittikleri yerlerin gerçekte olup olmadığını merak ettim ve araştırdım. Sürekli havanın nasıl olduğundan bahsetmesi  Karakterlerin öykülerinin devam etmesini, kitabın seri olmasını isterim, özellikle de 2. kitabı bitirdikten sonra. Notum 95. Çünkü kitabın en heyecanlı yerinde bitirmesi pek hoşuma gitmedi.
Elif Özge Türkkan: Arzavul Tepesi başlığını görünce, kitabın adı bana çok değişik geldi ve içimde bir merak uyandı. Kitap ilerledikçe ben farklı dünyalara açıldım ve sonu da zaten hiç beklemediğim bir şekilde bitti. Bazı şeyler okuduğumda yapılamazmış gibi geliyordu ama şimdi bazı şeylerin peşine düşülmesi gerekildiğini düşünmeye başladım. Kitapta en çok Davut isimli karakterden etkilendim, çünkü hareketlerini, düşüncelerini ve görünüşünü kendime benzettim. Karakterlerin öykülerinin devam etmesini, kitabın seri olmasını isterim. Özellikle de Davut’a ne olduğunu merak ediyorum.
Emir Üstalan: Kendimi maceracı zannettim, hayalperest oldum. Arzavul’a çıkacakları an çok heyecanlandım. Kitapta en çok İbrahim isimli karakterden etkilendim, çünkü daha maceracı bir yapıya sahipti. Arkadaşlarıma da okumalarını öneririm.
Emirhan İşçi: Türkçe öğretmenimizin tavsiyesi ve anlatımları neticesinde kitabı okudum. Kitabı okuduktan sonra özgüvenim geldi. Emin olmadığım olaylara bakış açım Arzavul Tepesi kitabını okuduktan sonra iyice değişti ve yerine oturdu. Arzavul Tepesi’ni ve kitaptaki bazı yer adlarını araştırma isteği oluştu. Sloganlarım, “Kitap ışık saçıp yüzüne gülümsüyor! Kitap oku hayatın değişsin!”
Enes Karakaş: Türkçe öğretmenimiz okumamız için bize kitaplar veriyordu. Bu kitap da onlardan birisiydi. Emeği geçen herkesin ellerine sağlık. Çocukların ailelerinden gizli gitmelerine üzüldüm, hırsızlarla mücadele ettikleri bölümde heyecanlandım. Kitapta en çok Mustafa Dede isimli karakterden etkilendim, çünkü çok bilgili ve çocukları kötü durumlardan kurtardı. Sınıf arkadaşlarımdan Kayra, Enes, Efe ve Emirhan kitaptaki karakterlere benziyor. Sloganım, “Hayatı okuyun, okutturun ama asla canlıların canına okumayın”.
Ezgi İlkgören: Bu kitaba Türkçe öğretmenimin tavsiyesiyle ulaştım iyi ki okumuşum. İstediğimiz birçok şeyi birlik olarak başarabiliriz. Mustafa Dede ilginçti. Bence Arzavul Tepesi de Mollimler gibi heyecanlı olmalıydı. Sloganım, “En yararlı tepecikler kitapların oluşturduğu tepelerdir, Arzavul Tepesi”.
Fatmanur Gül: Kitap seçerken, görsellerine, kalınlığına ve önerilmiş olmasına bakarım. Sanki okurken bütün yaşananları ben yaşıyormuşum gibi hissettim. Maceraya atılmak birçok şeyi değiştiriyor. Karakterlerden Davut ilgimi çekti; çok iştahlı. Sloganlarım, “Karadeniz’in hırçın tepesi Arzavul ve dört kafadarın maceraları”.
Gizem Haydargil: Kitapları sevmeye başladım. Macera kitaplarına olan ilgim arttı. Mollimler kitabının kapağındaki hayvanlar araştırma isteğimi uyandırdı. Davut isimli karakterden etkilendim, çünkü çok komik ve sempatik. Bence kitap dostluk içinde peşinde koştuğumuz hedefte pes etmememizi anlatıyor. Sloganım, “Bir elin nesi var, iki elin sesi var”.
Gizem Polat: Kitabı okumaya başlamadan önce dostum için her şeyi yaparım diyemiyordum. Ama kitabı okuduktan sonra dostluğun anlamını daha iyi kavradığım için şu anda dostum için tüm fedakârlıkları yapmaya hazırım. Arkadaşlığın değeri ve önemini kitabı okuduktan sonra tekrar kavradım. Hayatımda benim için değerli olan insanların kötü günlerinde de yanlarında olmam gerektiğini tekrar hatırladım. Öte yandan çocukların anne ve babalarının çocuklarının merakından bahsedilmiyor. Bu kısım benim çok dikkatimi çekti. Normal bir anne babanın çocuğunu sürekli merak etmesi gerekirken kitapta bu söz konusu değil. Önerebileceğim kapak veya resimler var. Sloganım, “Dost gönülde taht kurandır”.
Gülsüm Alkan: İlk anda kitabın kapağındaki dağı öylesine zannettim ama okuyunca onun gizemini çözdüm. Bir insanın hayatta merak ettiklerinin her zaman peşinden gitmesi gerekir. Arzavul Tepesi’nin gizeminin gerçekte olup olmadığını araştırdım. Karakterlerden Davut ve İbrahim gerçek yaşamda karşılaştığım kimi insanlara benziyor. Sloganım, “Bilim canavarları geliyor kaçın Mollimler!”
Kayra Dönmez: Türkçe öğretmenimiz Arzavul Tepesi’ni önermişti onu okudum ve Mollimlerin olduğunu duydum ve hemen alıp okudum. Kitaptaki macerayı, diyarları ve de en çok da olayları sevdim. Karadeniz’ deki bazı dağlar ve tepeler ile yaylaları araştırma isteğim uyandı. Kitapta en çok Selçuk isimli karakterden etkilendim, çünkü tam benim gibi maceracı ve de lider ruhlu. Bence kitap başka hayal gücüyle üretilmiş olayları anlatıyor. Daha uzun bir kitap olmalıydı. Sloganım, “Bilim ve teknoloji ile dostluk ve arkadaşlık Arzavul’da buluşuyor”.
Kerem Benli: Bu kitabın diğer serilerini de okuyacağım. Bu kitapla kelime avım gelişti. Kitapta en çok Davut isimli karakterden etkilendim, çünkü en çok onun adı geçiyor ve maceraları o başlatıyor. Dostluk ve birliktelik her zorluğun üstesinden gelen bir sırlı anahtardır. Davut’un havuza düşüp de sudan içmesinin neticesini merak ediyorum.
Mehmet Emin İslah: İlk bakışta Mollimler’in Heyecanlı ve ilgi çekici bir kitap olduğunu düşündüm. Arkadaşlığın yeri ve önemini var kitapta. Kitapta en çok Defne isimli karakterden etkilendim, çünkü göremese bile her şeyi hissedebilmesi beni çok etkiledi. Sloganım, “Hey Mollimler, Arzavul Tepesi bilimindir, bizimdir”.
Mustafa Baran Sulakdağ: Kitapları Ömer Hocam önerdi. Her iki kitaptan da risk almayı ve korkmamayı cesur olmayı öğrendim. Yardımlaşma ve dayanışmanın önemini daha çok kavradım. Karadeniz’in fındık hallarını araştırdım. Üçüncü kitabın çıkmasını bekliyorum. Sloganım, “Macera severlerin buluştuğu zirve: Arzavul Tepesi”.
Nazlı Yıldırım: Kitabın adına ve kapağına bakınca kendi kendime biraz alakasız buldum açıkçası ama okuyunca da her şeyi anladım. Kitaptaki çocukların maceraya atılma isteklerine sevindim. Birbirlerine sahip çıkmalarına birbirlerini korumalarına çok sevindim. Önyargı gibi düşüncelerim değişti. Hayatımda var olan ama kitabı okuduktan sonra kavradığım şeyler oldu. Bunlar, birlik beraberlik, dostluk, yardımlaşma gibi… Bence kitap arkadaşlığın her şeyi geçebileceğini, hiçbir zor engelin onları aşamayacağını, arkadaşların yarı yolda bırakılmayacağını anlatıyor. Sloganım, “Dostluk her yerde ve her daim”.
Selen Özman: İnsanların bir şeyi isterse başarabileceğini öğrendim. Mollimlerin nasıl oluştuğu ve eskiden ne oldukları hatırlatılmalıydı. Kitapta en çok Defne isimli karakterden etkilendim, çünkü hislerine güveniyor. Bence kitap her insanın isterse bir şeyi başarabileceğini anlatıyor. Sloganım, “Arzavul Mollimlerin değil, bilimin yuvasıdır”.

YUSUFOĞLAN İLKOKULU 2015-2016 4. Sınıf

Arda Tanrıverdi: Kitap seçerken önerilmesi ve resimleri önemlidir benim için. Bu kitapta dört çocuğun Arzavul Tepesi’ne çıkması beni heyecanlandırdı. Başkalarının şeylerini okumamamız gerektiğini öğrendim ayrıca tehlikeli şeyler de yapmamalıyız. Okurken kendimi kitabın içinde hissettim. Davut’u sevdim, çok heyecanlı şeyler yapıyor. Bence kitap daha heyecanlı olabilirdi.

ODTÜ KOLEJİ  Ankara- 2013-2014 – 5. Sınıf

Osman Demirbağ: Kitaptaki karakterler, Ercan, İbrahim, Davut, Selçuk, Mustafa dede ve Garip. Kitap arkadaşlık ve dostluk dünyamızı anlatıyor. Sonu çok iyiydi. Beni şaşırtmadı. Okumayı bitirdiğimde sevinç ve mutluluk hissettim. Arkadaşlarıma da okumalarını öneririm, çok iyi.
Ozan Oğuztüzün: Benim için kitabın, önerilmiş olması, yazarı , görselleri ve kalınlığı önemli. Bu kitapla dağa tırmanmanın zor olduğunu öğrendim. Atlı adamlara kızdım. En çok İbrahim karakterinden etkilendim. Çünkü çok kararlı. Kitabı üç boyutlu film izler gibi içimde hissettim.
Özge Basmacı: Bu kitaptan saygılı olmayı, saygılı konuşmayı öğrendim. Köylü bir okulla dalga geçmemeyi kavradım. 37. Sayfayı araştırmak istedim. Karakterlerden Selçuk hayatımla örtüşüyor. Bence kitap korkmamayı anlatıyor.
Samed Yeniay: Kitaba sevinç içinde ulaştım. Kıranbaşı metnini sevdim. Kitap bir sürü uyarı ve macerayı anlatıyor. Okurken aldığım tat, sevinç.
Songül Sayım: Kitabı okumakta hiç zorlanmadım. Kitaptaki her şeyin güzel ve eğlenceli olmasına sevindim. Ercan’ın iki de bir Davut’a kızması beni kızdırdı. Hepsinin parmak uçları kızarana kadar el sıkışmasına ise üzüldüm. 210. Sayfadaki resmi araştırmak istedim. Kitaptaki karakterler çok maceracıydı. Arkadaşlarıma da okumalarını öneririm.
Talha Alparslan: İlk bakışta nasıl bir masal diye düşündüm. Karakterler macera doluydu. Bunları yazanı merak ettim. Görmek isterdim.
Uğur Ogatay İlhan: Bu kitabı okurken öğrendiğim şey, geçmişte yaşamış birine hep sormak. Kavradığım şey ise kendi başına iş yapmamak. Kitaptaki karakterlerden Mustafa Dede hayatımla örtüşüyor. Bence kitap, annen, baban olmadan hiçbir şey yapmamayı anlatıyor.
Uğurcan Narin: Bu kitabı okurken macerayı öğrendim, birkaç yeni isim öğrendim. Çok meraklandım. Resimleri çok ilgi çekici ve güzeldi. Yazar başka kitaplar da yazsın. Bunun  devamını istemem. Ercan’ın duygusallığı çok ağlayacak şekilde. Kitabı bitirdiğimde kendimi eğlenmiş ve mutlu hissettim.
Utku Çulha: Kitaptaki karakterlerin zorluklardan yılmayan kişiler olduklarını düşünüyorum. Bence kitap kararımızdan hiç vazgeçmememizi anlatıyor. Karakterlerin öykülerinin devam etmesini, seri haline getirilmesini isterim. Bütün kahramanlar yeni öyküde olsun isterim. Kitabın sonu beni şaşırttı. Okurken aldığım tat, heyecan vericiydi. Sloganım: Amacına ulaşmak için mücadele et.
Zeynep Tosun: Kitabı okurken anlamakta zorlandım. Bence kitap kararlılık ve kendine güvenmeyi anlatıyor.

KONUTKENT İLKOKULU 2012–2013 4. SINIF

Ada Güler: Bu kitabın 2. Serisinin çıkmasını istiyorum. Çünkü macera ve güzellikler dolu. Bu kitabı okurken bir şeyi merak etikten sonra peşini bırakmamayı öğrendim. Macera uzun sürmesine rağmen pes etmemelerine sevindim. Karakterlerden Selçuk beni etkiledi. Çünkü iyi bir şekilde haritayı kontrol edebiliyor, yolu hiç şaşırmıyordu. Karakterlerden arkadaşlarıma benzeyenle var. Örneğin İbrahim gibi sakar olanı var.
Aylin Sungur: Bu kitabı okurken yeni kelimeler öğrendim. Kitapta “hangi yoldan gitmeleri” ifadesi çok kullanılmış. Kitabın kapağı ve resimlerini beğendim. Karakterlerden Ercan beni etkiledi. Çünkü çok iyi şeyler çıkarıyor. Kitap hayatta cesaretli olmanın mesajını veriyor.
Barış Uçar: İlk bakışta çok eğlenceli bir kitap olduğunu düşündüm. 7-16-221 numaralı sayfalarda anlamadığım yerler oldu. Kitabı çok merak ederek okudum. Kitapta gereksiz tekrar ise bence yoktu. Arzavul Tepesi’nin ilerlemesini çok isterim. Kitap çok güzeldi, çok güzel zaman geçirdim. Aldığım tat ise beni doyurdu.
Berke Eser: İlk bakışta kitabın kalınlığı beni düşündürdü. Ama su gibi aktı. Çocukların kusurlarıyla birlikte Arzavul’a çıkmasına sevindim. Selçuk’un Ercan’a kızmasına kızdım. Çocukların kurtlardan korkmasına üzüldüm. Ben de oraya tırmanmak isterdim. Çocukların iyi ve heyecanlı konuşmalarını beğendim. Özellikle Selçuk karakteri hayatımla örtüşüyor. Bence kitap başka tepeleri de anlatmalı ve Davut karakteri ile devam etmeli. Sloganım, eğlenceli. Yazıları bile heyecanlı yazıyorum.
Bora Göçmen: Kitap bana dağları düşündürdü. Resimleri çok güzeldi. Bence kitap yılmamayı anlatıyor. Karakterler çok eğlenceli ve ilgi çekiciydi. Özellikle Ercan. Ercan ve Selçuk kardeş olmalıydı. Okurken aldığım tat, çok güzeldi.
Cahit Deniz Lostar: Kitap seçerken önceliklerim, yayınevi, görsellik ve önerilmiş olmasıdır. Bence kitap maceralı bir hayatı anlatıyor. Bu kitapla hayatın zorluklarını gördüm, korkuyu öğrendim. Kitabı okurken aldığım tat müthişti. Kitapla birlikte yapılan bu çalışma beni olumlu etkiledi. Çünkü düşüncelerimi söyledim.
Deniz Köseoğlu: Kitaptan cesur olmayı öğrendim, korkak olmamayı. Selçuk karakteri çok cesurdu. Bence kitabın sonu aşk ile bitmeliydi.
Derin Meral: Kitap ilk bakışta dört çocuğun kırlardaki maceralarını çağrıştırdı. Kitap seçerken resimleri ve kalınlığı önemlidir benim için. Kitap akıcı olsa da 98-115 arasında anlamadığım kelimeler ve cümleler oldu. Bu kitaptan arkadaşlığı öğrendim. Beraber plan yapmanın önemini anladım. İbrahim karakterinden etkilendim. Çünkü çok sabırlı.
Dilara Ortaç: Kitap çoğunlukla anlaşılır olsa da 147. Sayfadaki “dörtnala” kelimesini anlamadım. Köpeğin İbrahim’e havlaması ise beni kızdırdı. 151. Sayfadaki resmin konusunu araştırmak istedim. Karakterlerden beni en çok etkileyen Ercan oldu. Çünkü ne yapmak istiyorsa kendine güvenip yapıyor. Bu kitabın bir seri halinde yazılmasını isterdim. Okurken aldığım tat çok güzeldi. Sloganım, muhteşem bir eser.
Duru Hazan: Kitaptan yeni yeni hayatlar öğrendim. Ercan beni etkiledi. Çünkü çok cesur. Kitabın sonunda eve dönmemeli orada kalmalıydılar. Müthişti. Sloganım, en iyi Arzavul.
Ece Bahadır: Kitabı da adını da çok merak ettim. Karakterler gerçekçi ve Davut isimli karakter hayatımla örtüşüyor. Kitap arkadaşlığı ve birlikteliği anlatıyor. Anlatılanlar düşüncelerimi etkiledi. Kitabı devamı olsun isterim. Özellikle de Ercan karakteriyle. Yazarın diğer kitaplarını da merak ediyorum.
Ecem Güleryüz: Kitabı okurken bilimin önemini öğrendim. Ağaçların kesilmesi beni kızdırdı. İbrahim’in sakatlanmasına ve Davut’un zehirlenmesine ise üzüldüm. Kitaptaki karakterlerden Davut beni etkiledi. Çünkü Selçuk’u yani arkadaşını ölümden kurtardı. Bence kitap bilimin önemini ve arkadaşlığı anlatıyor. Dört arkadaşın bilim yolculuğunu devam ettirebilirler.
Ege Güngör: Kitap su gibi akıp gitti. Kitap seçerken yazar ve yayınevine bakarım. Bu kitabı okurken mutlu oldum ve serisinin olmasını isterim. Özellikle de Ercan ve Selçuk’la macera devam etmeli.
Elif Taşkesen: Kitaptaki önceliklerim yazarı ve kalınlığıdır. Bu kitabı okurken çok eğlendim ve zevk aldım. Kitap, pes etmemeyi birlik olmayı anlatıyor.
Emre Üzel: Bu kitabı okurken hayal gücümü geliştirmeyi ve maceraya çıkmayı öğrendim. Çok mutlu oldum, eğlenceliydi.
Eren Şen: Kitabın görselliği ve önerilmiş olması da önemlidir benim için. Bu kitapla yardımlaşmanın önemini kavradım. Arzavul Tepesi’ni araştırdım. 4 kafadarın ailelerinin durumu arada hatırlatılsa iyi olurdu. Karakterlerden en çok Ercan’dan etkilendim. Çünkü çok cesaretli biri.
Eylül Akı: İlk bakışta kitabın adı beni düşündürdü. Kitaptaki önceliklerim önerilmiş olması ve görselliğidir. Kitaplardan beklentim ise yeni bir şeyler öğrenmek. Bu kitabın resimleri de yaşıma ve zevkime uygun. Okurken aldığım tat, çok güzel. Sonuna ise şaşırdım. Sloganım, en büyük Arzavul Tepesi.
Fatih Taşkın: Kitaptan grup çalışmasını öğrendim. Selçuk karakterini beğendim. Çünkü iyi bir liderdi.
Furkan Köse: Kitaptaki önceliklerim yazarı ve önerilmiş olmasıdır. Bu kitabı okurken başkalarının hayatını öğrendim. Kitaptaki heyecan ve maceraya sevindim. Çocukların kaçırılmasına kızdım. Davut ve İbrahim’in zarar görmesine üzüldüm. Bence kitap sevgiyi ve yardımseverliği anlatıyor.
Gün Taşkın: Kitabın yazarı ve önerilmiş olması önemlidir benim için. Bu kitaptan dayanışmayı öğrendim. “Sağdıç emeği” deyimini araştırdım. Kitapta en çok Ercan karakterinden etkilendim. Çünkü liderlik rolü var.
Hüseyin Taşkesen: Kitapta anlayamadığım yer yok. Kitap beraberliği anlatıyor. Çok istediğim bir şeyi yapabileceğimi kavradım. Ormanın nasıl olduğunu öğrendim. Sayfaları merakla çevirdim. Bu kitabın seri haline getirilmesini isterim.
Hakan Güven: Bu kitabı okurken arkadaş olup zorlukları aşmayı öğrendim. Kitabın sonu benim düşündüğüme uymadı. Yazanı çok merak ettim. Bu kitapla doğayı keşfettim.
Mert Ali: Bu kitapla Karadeniz’in güzelliklerini öğrendim. Adamların çocukları yakalaması beni kızdırdı. Kitabın resimleri güzeldi ama Arzavul Tepesi’nin renkli, ışıklı resimleri olabilirdi.
Muhammet Uyar: Kitap su gibi akıp gitti. Anlamakta zorlanmadım. Bu kitaptan hayalini gerçekleştirmeyi ve korkmamayı öğrendim. Kitabın sonu beni şaşırttı. Yazarın diğer kitaplarını da merak ettim.

ATATÜRK İO 2011-2012 4. SINIF

Ayça Sadi: Dostlarımla bir arada, bir şeyleri keşfetmek, onlarla mutlu olmak çok önemli. Bundan sonra dostlarımla küçük bir şey için asla kavga etmeyeceğim. Boş zamanlarımda araştırma yapıp, değişik şeyler keşfedeceğim. Sloganım: Dostluktan keşfe.
Aykut Yaman: Çok heyecanlı olaylar vardı. Kapak resmi biraz mantıksız gelmişti ama sonra daha güzel geldi.
Aysıla Erdoğan: Birlikte olursak her işi başarırız. Kitabı okurken çocukların Arzavul’a çıkamayacaklarını sandım ama çıktılar. Bence hikayede bir de kız olmalıydı.
Ayşe Özdemir: Kitabı okuduktan sonra dağ tırmanışı yapmanın nasıl bir şey olduğunu kavradım. Kitap güzeldi ve okurken eğlendim.
Ayten Türker: İlk bakışta akışkan bir kitap olduğunu düşündüm. Hiç bir zaman amaçtan vazgeçmemeyi öğrendim. Kolay vazgeçmem ama bu kitabı okuduktan sonra hiç vazgeçmeyeceğim. Sloganım: Kitabın güzelliklerini anlatan kitap.
Baran Kalecikli: Kitaptan öğrendiklerim, sürüden ayrılanı kurt kapar, birlikten kuvvet doğar. Bu kitapla değişen düşüncelerim ise: Bilmediğimiz şeyleri yememeliyiz, arkadaşlarımıza yardım etmeliyiz, hiç umudumuzu yitirmemeliyiz. Merak ettiğim şey Arzavul’un yüksekliği. Bir de Ercan’ın hayatının devamını öğrenmek isterim.
Betül Malkoç: Kitaptaki karakterler cesur, iyi kalpli, dayanışma içerisinde ve birbirlerini dinleyen kişiler. Kitabı okuduktan sonra anladım ki bir iş yaparken ilk önce plan yapmalıyız.
Buğra Çoruk: Kitabı okuduktan sonra artık araştırmayı kapsamlı yapmak gerektiğini düşünüyorum. Bence kitap yenilikçi olmayı anlatıyor. Kitabın serisi olmalı bence. Özellikle de Selçuk’un. Kitabı okurken çok mutluydum.
Dalya Coşkun: Ben bu kitabı okurken her zaman öğrenmeye ve keşfetmeye açık olmam gerektiğini anladım. Araştırma konusunda Mustafa Dede bence en önemli örnektir. Çocukların özellikleri arada hatırlatılsa iyi olurdu. Kitap öğrenmek için keşfetmek gerektiğini anlatıyor. Artık merak ettiğim şeyleri araştırıp öğreniyorum.
Dilara Yıldız: Öykünün meçhul atlı ile devamını isterdim. Kitap çok eğlenceli çok zevkli.
Merve Öztürk: Kitabı okuduktan sonra zor diye bir şeyin olmadığını, zorlayınca olabileceğini gördüm. Gezip görülecek, keşfedilecek yerlerin olduğunu kavradım. Karadeniz’i merak ettim. Kitap sanki beni de içine aldı. Sloganım: İsteyen başarır.
Ece Karaduman: Bu kitap çok akıcı ve değişik. Bir kelime okuduğumda onu araştırasım geliyor. Anlatılanlar yaşamımı etkiledi. Çünkü bazen çok zorlanırsam pes edebiliyordum ama artık böyle yapmıyorum. Bu hikayenin içinde bir de kız çocuğu olmalıydı.
Ekin Çağlar: Kitabı okurken Karadeniz köylerinin çocuklarını, onların yaşamlarını öğrendim. Kitaptaki şato resmine merakla baktım. Arzavul Tepesi kitaplar hakkındaki düşüncelerimi etkiledi. Kitabın seri olmasını isterim özellikle de torunlarının maceralarını okumak isterim.
Elif Serra Yaşar: Kitap ilk bakışta doğal ortamda yaşamı düşündürdü. Okuyunca, kendi araştırmalarımızı yaparak yeni şeyler keşfetmeyi öğrendim. Bazı yiyeceklerin insan vücuduna zararlı olduğunu kavradım. Dağlardaki yaşamı araştırmak istedim. Karakterlere gelince Mustafa Dede’nin bilge, çocukların maceracı ve meraklı olduğunu düşünüyorum. Sloganım: Haydi çocuklar keşfe çıkalım.
Emir Mithat Kılıç: İlk bakışta sıkıcı bir kitap olduğunu düşündüm. Kitaptaki önceliklerim görselleri ve kalınlığıdır.  Kapağı ve içindeki resimler ilgi çekici olmuş. Bu kitaptan öğrendiğim, istediğimiz şeyler için çaba göstermek gerekir. Aldığım tat,  mutluluk. Sloganım: Çalış, her şeyi başarırsın.
Emirhan İnan: Arkadaşlarımın ve ailemin yanımda olmasını bu kitapla daha iyi kavradım. Sloganım: Dostluk her yerde birliktir.
Emre Özçatal: Bu kitabı okuduktan sonra artık daha iyi düşünüyorum. Okurken aldığım tat çok güzeldi. Sloganım: Okuyorsun bu kitabı.
Enes Sefa Akça: Kitabı okuduktan sonra pes etmemek ve yardımlaşmayı kavradım. Kitabın sonunda ulaşılan yerde bir göktaşının yansıttığı ışığı görmeliydiler. Kitabı okurken çok heyecanlandım ve mutlu oldum.
Galip Özdemir: Kitaba ilk bakışta farklı olduğunu düşündüm. Öğrendiğim kararlı olmak, hiçbir şeyden korkmamak. Kitabı okuduktan sonra arkadaşlarımla bir şeyler yapmayı, onlarla iyi geçinmeyi, kararlı ve azimli olmayı kavradım. Bu öykünün özellikle Mustafa Dede ile devam etmesini isterim.
Gizem Bal: Karakterlerden Davut’un şişmanlığı çok komikti. Sloganım: Arzavul Tepesi, hayallerin zirvesi.
Gökhan Şahin: Bence kitap birlikteliği anlatıyor. Kitapta İbrahim’in ayağının yaralanmasının çok tekrarlandığını düşünüyorum. Ama yeminlerini de daha sık tekrarlayabilirlerdi. Sloganım: Beni oku!
Gökçe Akpınar: Kitabın tadı, güzel ve tatlı. Sloganım: Cesur çocuklar iş başında.
Hilal Demirbaş: Kitaba ilk bakışta konusu ve kahramanlarını düşündüm. Geceleri dışarı çıkmanın tehlikeli olduğunu anladım. Kitaptan aldığım tat, cesaret, korku, merak.
Hilal Ebru Öcal: Göründüğünden daha heyecanlı bir hikayeymiş ve pek de sıkıcı sayılmaz. Aslında anlatılanlar biraz yaşamımı ve düşüncelerimi etkiledi.
Işıl Şekercioğlu: Bence kitabın kapağı ve resimleri iyi olmuş. Davut’un zehirlenmesinin çok tekrarlandığını düşünüyorum. Ercan ve Selçuk karakterleri ile öykünün devam etmesini isterdim. Kitabın sonu beklentilerime uydu ama sonunda keşke aileleriyle birlikte orada yaşasalardı.
İ. Burak Aycan: Benim için kitabın adı da önemlidir. Dayanışma içinde hareket etmenin işleri kolaylaştırdığını bir kez daha görmüş oldum. Uzaya olan merakımı artırdı. Çok keyifli, çok güzel ve heyecanlıydı. Sloganım: Yaşasın birlik ve beraberlik.
İrem Sayın: Bu kitabı okuduktan sonra bazı düşüncelerim değişti; insanlarla dalga geçenleri uyarmak ve yaptığından utanmamak. Hiçbir zaman emek verdiğim şeyi yarım bırakmamak gerektiğini kavradım. Bence bu hikayede kızlar da olmalıydı. Sloganım: Arzavul Tepesi, bilgi neşesi.
Kayaberk Eryılmaz: Kitabın kapağı bana eğlenceli olacağını düşündürdü. Benim için kitaptaki öncelik, önerilmiş olması ve yayınevidir. Bu kitabı okurken takım olarak keşifler ve araştırmalar yapmanın mutluluk verici olduğunu öğrendim. Sloganım: Gizemli tepe Arzavul.
Kemal Parlak: Araştırmak bu kitabı okuduktan sonra eğlenceli geldi.
Merve Esen: Resimleri beni çok düşündürdü. Kitabı okurken merakı yenmek için yapılacak şeyleri kavradım. Sloganım: Kitabı okuyun, ne olacağını göreceksiniz.
Murat Koçak: Bu kitapla başka insanların yaşamını öğrendim. Bazı hayaller gerçekleşmez diyordum ama çalışınca olurmuş.
Murat Yunus Keser: İlk bakışta kapağı çok saçma geldi. Kitabı okuduktan sonra şimdi çok güzel görünüyor. Kitabı okurken öğrendiğim. Herkes tek başına bir şey beceremez.  Çok heyecanlıydı. Okurken aldığım tat, sevinç olsa gerek. Sloganım: Arzavul Tepesi’ni okumayan kitap okumamıştır.
Nisan Nilsu Özüdoğru: Ben karakterlerden en çok Davut’u sevdim. Çok tatlı olduğunu düşünüyorum. Anlatılanlar beni etkiledi. Çünkü ben önceden çok iyi karar veremiyordum. Sloganım: Herkes Arzavul Tepesi’ni okusun mutlu olsun.
Oğuzkaan Ekmekçi:  Kitaptan öğrendiğim şey, beraberlik. Sonu beni şaşırttı. Sloganım: Süper kitap.
Ömer Mert Kaynar: Mustafa Dede’nin enerjisiz değil, enerjili, hareketli olması beni düşündürdü. Bu kitabı okurken hep zevk alıyorum. Bu öykünün devam etmesini isterim özellikle de içkili adamlar… Kitabın tadı: Sevgi tadı.
Özlem Dila Özdoğan: Bazı merak ettiğimiz şeyleri “Aman boş ver” demek yerine araştırmak gerektiğini öğrendim. Sloganım: Arzavul bir hikaye, asıl gerçek beyninde.
Sahsinem Nur Gülen: Kitap çok eğlenceliydi. Sloganım: En güzel kitap Mehmet Erkan kitapları.
Selay Çetin: Bu kitaptan öğrendiklerim: Cesur olmak, kendine güvenmek ve el birliğiyle hareket etmek. Cesur olduğumuzda birbirimizle daha yakın olduğumuzu kavradım.
Serhan Sayın: Çok muhteşemdi. Gezegenleri ve gök cisimlerini öğrendim.
Serhan Uludağ: İlk bakışta sıkıcı bir kitap gibi geldi. Yeni deyimler öğrendim. Uzayı araştırırlarken merak ettim. Karakterlerin bazıları bilge, bazıları atik, bazıları ise sesiz ve kaygılı. Grup olmak beni etkiledi. Sloganım: Kitabı okuyun, bu kitap bir oyun.
Sibel Göçmen: Hayatımda başarı vardı. Ben başarıyı elde etmek için bazı kavramları öğrendim. Kitap bence başarının sırlarını anlatıyor. Sloganım: Başarının sırrı çalışkan olmaktır.
Simge Kırcılı: Genelde su gibi okusam da anlamadığım bazı kelimeler ve cümleler oldu. Sloganım: Dört kafadar Arzavul’dalar.
Sude Beliz Ayanoğlu: Kitaptan öğrendiğim, herkesin ayrı şekilde düşünmesidir. Kitabı okuduktan sonra keşfetmenin çok güzel olduğunu anladım. Kitabı okurken yeni şeyler öğrendim. Karakterlerin kişilikleri hakkında ise pek uyum sağlamadıklarını düşünüyorum.
Ş. Simay Uluer: Mücadeleci ruhu kavradım, zorluklar karşısında yılmamayı, hiç yılmadan çalışırsak ve mücadele edersek başarılı olacağımızı öğrendim. Hikayenin Ercan’la birlikte devamı olmasını isterim. Sloganım: Başarının sırrı mücadeleden geçer.
Tuğçe Akbıyık: Kitap su gibi akıp gitti. Resimleri de yaşıma ve zevkime uygun. Kitabı okuduktan sonra macera ve heyecanın artması gerektiğini düşündüm. Aileleri ve yaşadıkları yer tekrarlansa veya hatırlatılsa diye düşündüm. Karakterler hayatımla örtüşüyor. Yazarın diğer kitaplarını merak ettim. Sloganım: Arkadaşlığın gücü, Arzavul’da çıkar.
Utku Akkaya: Kitaptan öğrendiğim, merak ettiğim şeyleri uygulamak ve büyüklerime danışmak. Kitap çok heyecanlı ve güzeldi. Sloganım: Süper bir kitap.
Yiğit Ulusoy: Hem sıradan hem de aynı şeyleri görerek yaşamaktansa, bilime adanmayı tercih ederim. Bence kitap bilimin önemli olduğunu anlatıyor. Öykünün daha farklı maceralarla devam etmesini isterim. Sloganım: Her gün kitap okumalı, bilgiyi artırmalı.
Yaren Sansı: Bence kitap kendine güvenmen gerektiğini anlatıyor. Karar verdin mi yaparsın!!!
Zehra Şimal Aksoy: Kitap hayallerin gerçek olabileceğini anlatıyor. Sloganım: Bekle hayallerim.
Zeren Sakal: Kitap isminden dolayı merak uyandırdı. Bilmediğim kelimeleri öğrendim. Çok değişikti.
Zeynep Berna Soylu: Kitabı okumadan önce başarma isteğim yoktu ama okuduktan sonra bütün her şeyi başarabileceğime inanıyorum. Sloganın: Başarmak için mücadele gereklidir.
Züleyha Buse Soylu: Kitaptaki sözcükler çok fazla ilginç ve düşündürücü. Sloganım: En ilginç kitap burada, burada.

 

MESA KORU İO 2011-2012 6. SINIF

Abdurrahman Yalçın: Sayfa 169’daki resim bende araştırma isteği uyandırdı.
Ahsen Akı: Mustafa Dede biraz daha yaşlı çizilebilirdi.
Arda Sert: Kitap bende atları araştırma isteği uyandırdı. Sonu beklentilerime uymadı. Bence sonunda Arzavul’un tepesinde yeni bir canlı türü keşfedip, orada yaşamalıydılar.
Ayça Sert: Kitabı okuduktan sonra bazı düşüncelerim değişti. Hayatımda işbirliğinin örneklerini görebiliyordum. Fakat kitabı okuduktan sonra işbirliğinin öneminin sandığımdan da büyük olduğunu öğrendim. İçindeki resimler pek dikkatimi çekmedi. Genel olarak pek yaşıma uymadı. Resimleri siyah-beyaz da çizebilirsiniz. Bence yazar yeni kitaplarında bu kitabın konusunun tam zıttı bir konu seçerse hem farklı konulu bir kitap olur hem de yeni şeyler öğreniriz. Arzavul’daki ışık kaynağının bu olması beni pek heyecanlandırmadı. Farklı bir son yazılabilir.
Berk Koşaner: Benim için kitaptaki öncelik beni içine çekmesi. Kitaptaki karakterler gerçekçi. Kendimi ve köydeki arkadaşlarımı onların yerine koydum ve hayatımla örtüşüyor. Kitabı okumanı öneriyorum. Çünkü kitap kendini okudukça içine çekiyor.
Cansu Akpınar: Hayatımda okuduğum en heyecanlı kitaptı.
Dilara Şenel: İlk bakışta çok sıkıcı diye sakın bırakmayın. Çünkü ortasında macera başlıyor ve sonunu tahmin edemezsin.
Doruk Sınayuç: Okuduğum diğer kitaplara bakılarak ben bu kitabı pek sevmedim. O yüzden pekiyi vakit geçirmedim.
Ecenaz Çekiç: Bu kitabı okurken etrafta var olan garipliklerin ve merak ettiğimiz şeylerin peşinden gidip, işin aslının ne olduğunu öğrenmemiz gerektiğini, grupla birlikte bir işe kalkıştıysak, bu iş yaparken herkesin kararının  alınması gerektiğini öğrendim. Kitapta adı geçen, Arzavul Tepesi, Kıranbaşı ve Kırancalı köylerinin var olup olmadığını öğrenmek için bir araştırma yapmak isteği uyandı. Yalnız sonuçla hikaye arasında bir kopukluk olmuş. Ben başta aldığım tadı sonunda alamadım.
İpek Ulusoy: İlk bakışta görsel olarak bana çok iyi fikirler düşündürdüğü söylenemez. Kitabın adı çok duymadığım için ilgimi çekmişti.
Karya Özkurucu: Benim tarzıma uygun değil. Ben komedi tarzı kitapları severim. Kitap güzeldi ama bir haftamı aldı. Bu kitabı okumak için bilgisayar oyunlarından vazgeçtim. Kitap biraz daha kısa olsaydı daha iyi olurdu.
Merve Arı: Maceraya ayılmadan önce ailemin ve benim başımıza gelebilecekleri düşünmeliyim.
Nazlı Zeytinci: Bu kitabı okumak bana hayallerimden asla vazgeçmemek için em gerektiğini öğretti. Sayfalarını gerçekten de merakla çevirdim. Çünkü her defasında birine bir şeyler oluyor, etraf korkunçlaşıyordu. Böyle şeyleri çok severim. Resimlerini yaşıma göre küçük buldum. Bu kitaba benzer yenilerini çook isterim. Bence ana karakterler yeni ve çok güzel, değişik maceralara atılmalılar.
Selin Akyurt: Kitabın resimleri yaşıma uygun ama bir yerinde yanlışlık olmuş. Güneş batmak üzereydi demiş ama 18. Sayfada güneş öğlen vakti gibi görünüyor.
Tan Öktenay: Bir amaca giderken bazı zorluklar çıkabileceğini öğrendim. Mesela artık kolay kolay pes etmeyeceğim, o işi yapana kadar uğraşacağım. Sayfaları merakla çevirdim. Hele en çok çocukların yakalandıkları zaman
Tuna Gör: Kitap seçerken tersindeki bilgi önceliğimdir. Bu kitapla başka insanların hayatlarını, kimsenin aklına gelmeyecek şeyleri keşfetmeyi öğrendim.
Yiğit Özel: Çok hayal Kurmalıyız. Bu hayallerimiz bizim zihnimizi ve düşüncelerimizi geliştiriyor. Bu hayallerimizi gerçekleştirmeliyiz. Çevremizde olan şeylere kayıtsız kalmamalıyız. Öğrenmeliyiz, düşünmeliyiz, sevmeliyiz, araştırmalıyız, mücadele etmeliyiz. Kitabın resimlerini ilgi çekici buldum. Resimli kitaplardan çok hoşlanıyorum. Olayları kişileri çok merak ediyorum. Resimlerini bulunca çok hoşuma gidiyor. Ben kitabı çok seviyorum. Düşüncelerimi geliştiriyor, kendimi ifade etmeyi öğretiyor, güzel konuşmamı sağlıyor.

LÖSEV İO 2011-2012 5-6-7. SINIF

Bengisu Türker: İlk bakışta çok güzel ve çok değişik geldi. Kitabın adı çok ilginç. Karadeniz’deki yaşamı, oradaki şive değişikliği gereği değişik kelimeleri öğrendim. Karakterler çok güzel ve gerçekçi. Okurken aldığım tat, şeker gibi. Mükemmel bir kitap.
Edanur Sert: Arzavul Tepesi deyince aklıma macera geliyor. Kitabı okumakta ve anlamakta zorlanmadım ama su gibi okuyorum diyemem. O heyecanı o merakı ben okurken içimde yaşıyordum ve merakla sayfaları çeviriyordum. Yaşamın zorluklarının ve kararımı tam vermem gerektiğinin farkına vardım. Bana göre maceranın sonunu ikinci kitaba koysaydınız daha meraklı olacağını düşünüyorum. Bunları yazanı merak ettim ama okulumuza geleceğini aklımdan bile geçmemişti. Yazara çok teşekkür ediyorum. Bu kitap tam benlik ama bir tek kız yok. Ama olsun böyle de güzel.
Gizem Toprak: Kitabı öğretmenim verdi bize. Görselleri de çok güzeldi. Hayal gücüm gelişti. Arkadaşlarımız arasında beraberliği korumayı öğrendim. Anlamını bilmediğim kelimeleri kavradım. Daha çok kitap okuma kararını aldım. Arzavul Tepesi’nin ikincisi çıksın isterim çünkü çok güzel.
Mücahit Saçinkaya:  Kitabın kapağı normal bir ormanı düşündürüyor. Anlayarak okudum. Dostluğun bir olduğunu öğrendim. Sonu saçma olmuş. Kavradığım şeyler olmadı. Asla da olmaz.
Nazlı Melek Kıbrıs: Kitaba bakınca bir an maceralı bir şey olduğunu anladım. Hiçbir zaman hedefinden vazgeçmeyeceğini öğrendim. Arzavul ismini araştırmak istedim. Kitap gerçekçi aslında fakat daha iyi olabilir.
Nihat Tombak: Herkesin bir şey vadetmesini, bir işe başlarken sabırlı olduğumuzu öğrendim. Kararlı olmayı kavradım. Okurken çok merak ettim, daha neler olacak diye. Bu kitabı okuduğum için çok gururluyum.
Nur Öcal: Her zaman merakımızın peşinden gitmeliyiz, azmetmeliyiz. Benim de bir hayalim, merakım var ve bunu iyi kavradım. Sevgili yazarımız Mehmet Erkan’ı araştırdım. Bir sürü bilgi öğrendim, hissettim ve mutlu oldum. Kitaba bayıldım.
Orhan Veli Alpay: İlk çok sıkıcı gözüküyordu, okudukça eğlendim. Mustafa Dede’nin çocuklara verdiği haritayı görmek isterdim. Bence heyecan içeren bir kapak olmalıydı. Karakterler gerçekçiydi. Kendimi İbrahim’in yerine koydum. Hayatımla örtüşüyor. Bence sonunda daha aksiyonlu bir olay olsaydı çok iyi olurdu. Yazarın ellerine sağlık çok güzel bir kitap idi.
Şevval Nur Işılak: Ben eskiden macera kitaplarını okumazdım ama Arzavul Tepesi’ni okuduktan sonra macera kitapları okumaya başlayacağım. Kitabın sonu beni adeta şaşırttı.
Veysel Yılmaz: Kitap ilk bakışta macera kitabı olarak gelmişti ama ummadığım kadar heyecanlıydı. Her türlü riski göze alıp başarmak için azimli olmayı öğrendim. Asla pes etmemem gerektiğini kavradım. Ama finali beklediğim gibi değildi. Belki hiçbir kitabı böyle zevkli okumamışımdır.
Yağız Murat Bulur: Kitabı bitiremem sandım ama su gibi okudum. Heyecan, macera ve adrenalin.
SINAV KOLEJİ 2011-2012 4-5. SINIF

Ali Oktay: Karadeniz Bölgesindeki çocukların meraklı olmasını öğrendim.
Arda Onat Çalışkan: Birlikte olduğumuz ve amaçladığımız zaman her şey başarılabilir. El ele verirsek aşamayacağımız hiçbir engel yoktur.
Berk Engin: Daha fazla resim olabilirdi.
Deniz Gök: 100 üzerinden 99. 1’i resimlerden gitti. Resimler müthiş değildi ama güzeldi. Deniz  Arzavul Tepesi.
Deniz Yılmaz: Kitabın kapağında Mustafa Dede de olabilirdi.
Doğa Gülsoy: Kitaptan öğrendiğim, grup anlayışı ve birbirine güven. Grup dağıldığında her şeyin bittiğini anladım. KİTAP SÜPERDİ
Ege Ozan Özbek: Kitabın resimleri bence ilgi çekici değil. Çünkü çizilmiş resimleri sevmiyorum. Karakterler bana garip geldi. Kitaptan anladığım, kendine her zaman güvenmelisin.
Emir Özcan: Kitabı okuduktan sonra doğayla ilgili konularla daha çok ilgilenmeye başladım. Bu kitabı yazan Mehmet Erkan’a ve tüm katkısı geçmiş kişilere teşekkür ederim
Emirhan Yazıcı: Ben bu kitabı ilk aldığımda hiç eğlenecekmişim gibi gelmiyordu. Öğretmenlerim tavsiye ediyorlardı ve kitabı okuyunca çok heyecanlı bir hikaye ile karşılaştım. Kitap pes etmemeyi anlatıyor. Kitap beni çok etkiledi. Asla pes etmemem gerektiğini anladım. Öykünün sonu müthişti. Beni çok şaşırttı.
Ezgi Çakmak: Azimli olmayı öğrendim. Kitap seri haline gelirse çok mutlu olurum. Bence daha gerçekçi bir kapak olmalı. Sonu beni çok şaşırttı. Tam bitti derken yeni bir hikaye başlıyormuş gibi oluyor.
Gülce Tümer: Bu kitabı okurken yeni kelimelerin anlamlarını öğrendim ve maceralar yaşadım. Yeni olaylarla karşı karşıya kalarak hayata başka bir bakış açısıyla bakmayı öğrendim.
İdil Nil Zemheri: Bazen su gibi okurken bazı sözcüklerde takılıyorum. Galiba bu yazarın Karadenizli olmasından kaynaklanıyor. Karadeniz’deki hayatın nasıl olduğunu öğrendim. Bazen bir şeyden korksak bile o şeyin üstüne gitmemiz gerekir. Bilmediğim kelimelerin altlarında anlamları yazıyor. Bu çok güzel bir şey. Ben bu kitabı okurken “ne olacak” diye çok heyecanlandım. Kitabı önerdikleri kadar varmış. Hayatımda okuduğum en güzel kitaplardan biriydi. Bu kitap sayesinde kitap arkadaşları edindik.
Kağan Karademir: Görsel olarak ben bu çocukları fakir ve yoksul zannetmiştim. Eğlenceliydi ama merak etmedim. Çünkü bazı bölümler gerçekten sıkıcıydı. 90-104 sayfalar arası hem sıkıldım. Hem de tam anlayamadım. Görseller daha fazla ve güzel olmalıydı.
Nil Olgun: Bilmediğim kelimelerin altını çizip, okumam bitince altını çizdiklerimi kağıda yazıp sözlükten araştırdım. Bu kitaptan kavradığım, bir şeyden vazgeçmemek ve korkunun ecele faydası yok. Karakterlerin hepsinin güzel bir özelliği var. Gerçek bir şey gibi.
Sera Doğan: Bu kitap çok maceralıydı. Sanki kendimi onların yanında, dokunuyormuş gibi hissettim.
Sinan Çakmak: Beraberliğin önemini, kendinin olmayan malı almama, arkadaşlığın önemini, azim ve çalışmanın üstesinden gelemeyeceği bir şey olmadığını anladım. Kitabın içinde çok güzel resimler var. Özellikle Muğlak Vadi’nin resmi çok hoşuma gitti. Kitap seri halinde olursa biraz saçma olabilir. Çünkü zaten masal sonuçlanmış.
Şevval Ecem Karakılıç: Birçok yerin,  yaşamın ve daha birçok şeyin farkına vardım.
Talia Toy: Hiç bırakmadan okumak istedim, çok sürükleyici bir kitaptı. Film gibiydi.

POLİS AMCA İO 2011-2012 4-5. SINIF

Celal Fidan: Bu kitaptan öğrendiğim, bir amacın varsa sonuna kadar gitmek ve arkadaşlığın önemini anlamak. Kitap çok inanılmazdı.
Elif Saçık: Kitap muhteşemdi. Okumaya başladığım zaman bırakamadım.
Enes Aydoğdu: Bunları başka çocukların da okumasını isterim.
Eray Kara: Bu kitaba 100 üzerinden 95 veriyorum. Çünkü fazla çekici. Bu kitabı beğenerek okudum. Arkadaşlarıma da önermek isterim. Arkadaşlarımın da zevkle okuyacağına inanıyorum.
Hakan Polat: Kitabın görselleri benim için önemli değil. Önemli olan kitabın anlattığı konu. Kitabı okurken zorlanmıyorum. Çünkü kitabı okudukça insan okumayı daha iyi öğrenir.
Hamza Üçok: Hayallerimizin peşinden koşmayı öğrendim. Birlikten gerçekten kuvvet doğduğunu anladım. Tam bir beraberlik öyküsü.
İlknur Çelik: Kitap birbirimize inanarak ve güvenerek her şeyi yapabileceğimizi anlatıyor. Kitabın sonu beni çok şaşırttı, devam ettirilmesini isterim.
İrem Tosun: Garip bir şey olunca onu hemen çözmeyi öğrendim.
Melih Ozan Terzi: Bu kitabı okuyunca ses tonumun değiştiğini ve okumamın hızlandığını anladım. Kitabı okurken çok mutlu oldum. Kitap televizyondan daha güzel. Sonu şaşırttı ama çok güzeldi.
Melike Tilkioğlu: Kapağına bakınca mağara içeren bir kitap olduğunu düşündüm. Kitabı okurken zorlanmadım. Anlamadığım kelimelerin anlamları kitabın altında vardı. Bu incelikten dolayı teşekkür ederim. Çocukların tek başına bir işe kalkışmamaları gerekir bunu öğrendim. Kitap okumanın sıkıcı bir şey olmadığını kavradım.
Merve Acıhan:  Arzavul Tepesi ve çocuklar çok güzel çizilmiş. Bu öykü gerçek olmasa da öykü gerçek gibi olmuştur.
Nihal Kurt: Bir işi yaparken ne kadar zorluklarla uğraşıldığını anlatmak istiyor. Kitabın sonu beklediğimden güzeldi.
Satı Kaplan: Kuralları öğrendim. Yardım almayı, grup olmayı ve korumayı öğrendim. Arzavul Tepesi’nin olup olmadığını araştırdım. Arkadaşlığın ve beraberliğin farkına vardım. BEN KİTABI ÇOK BEĞENDİM.
Selahattin Ünal: Bu kitap, dağları yüksek yerleri düşündürdü. Resimleri yaşıma ve zevkime uygun. Ama kapağa dağa tırmanış resimleri çizilseydi daha güzel olurdu. Tepeleri ve dağları sevmeye başladım.
Şeyma Kılınç: Bu kitabı okurken meraklı olmanın bazen iyi bazen de kötü olabileceğini öğrendim. İmkansız olsa da her şeyde kendimize güvenmeliyiz. Sıkıldığım zaman kitabı okudum ve okurken çok heyecanla okudum. Bu kitabı çok sevdimmm.
Tolga Kargı: Dostluğu, birlikte olmayı, grupken ayrılmamayı öğrendim.
Tuğba Çınar: Kitabı okurken bazen kendimi onların yerine koydum ve düşündüm. Çok iyi vakit geçirdim. 1000 sayfa olsa yine okurum. O kadar güzel ve harika ki düzgün ve resimleri çoook güzel. Size teşekkür ederim…!!!J
Umut Deniz: Bir yere giderken büyüklerimizden izin almamız gerektiğini öğrendim. Kitabı okurken çok zevk aldım ve de çok güzel vakit geçirdim. Bu kitaba vereceğim puan 95 çünkü hikayenin devamı olabilirdi. NOT: BU KİTABI HERKESE TAVSİYE EDERİM…J
Yağmur Bayar: Kitabı okurken heyecanlanıyorum, çok acele ediyorum. Bu kitabın komik olmadığını yazmışlar ama ben yine bu kitabı çok seviyorum.
Yağmur Karataşoğlu: İlk görüşte açıkçası fazla beğenmemiştim. Su gibi akıp gidiyor ama 81. Sayfada onları takip eden kimdi bilmiyordum ama kitabı okudukça öğrendim. Eğer bir olay dikkatimizi çekerse hedefimize ulaşmak için yılmayıp yolumuza devam  etmeyi öğrendim. Örneğin ben ilgimi çeken bir şey olsaydı cesaret edemezdim ama bu kitabı okuduktan sonra cesaret aldım. Mustafa Dede’nin resmi bence hoş değildi. Üzerinde önlük, elinde tornavida, pense gibi araçlar olsa daha güzel olurdu. Bence hikaye gerçekçi ama hiçbir tepenin ışık saçtığını ve sesler çıkardığını görmediğim için o bölümü hayal gibi geldi. Yazarın diğer kitaplarını da merak ettim.  Bu hikayede bile eğlenceli şeyler varsa, diğer kitaplarında neler yazmıştır. O yüzden merak ediyorum. Kitaba 100 üzerinden 90 veririm.  Hikaye biraz daha uzatılabilirdi. O yüzden 10 puan kırarım.
Zahide Yıldırım: Bu kitabı okurken hiç zorlanmadım. Merak ettim acaba ne olacak diye çok ama çok merak ettim. Bana göre karakterler gerçeğe yakın kurulmuştur. Kitap beni çok şaşırttı.

MEV  KOLEJİ 2010-2011 5. SINIF

Akın Aman: Bu kitapla ortaklığın ve birlikteliğin önemini anladım. Bu kitap gerçekten iyi zaman geçirmemi sağladı.
Ataberk Korkmaz: Beklentilerime uymadı. Beni şaşırtmadı. Bu haliyle pek iyi değil ama idare eder.
Aylin Aldoğan: Çok heyecanlı bir kitap olacağını düşündüm. Kitap insanların ilgisini çekip okumaya yönlendiriyor. Sonu çok güzeldi. Çok şaşırdım. Aynı karakterlerle devam etmesini isterim. Çok sürükleyici bir hikaye.
Bahar Sıla Yılmaz: Ne düşünüyorsan ona kuşku ve acabalık bir pay bırak. Bu kitap merak uyandırıyor. Başlarına bir şey gelince üzülüyorsun sanki kitabın içindeymişsin gibi. Kitap seni içine çekiyor sanki.
Barış Atılgan: Bana sıkıcı gibi gözüktü. Aksine çok güzel ve heyecanlı olduğunu anladım. Pes etmemeli, yılmamalıyız. Devamı da olsun.
Barkın Çetin: Türkçe dil bilgisi ve kamp yapmayı öğrendim ve hayal gücümü geliştirdi, beni dinlendirdi.
Begüm Yazıcı: Kitaptaki kişilikler bana göre çok gerçekçiydi. Kendimi onların yerine koydum, arkadaşlarımı da bu karakterlerde düşündüm.
Deniz Gök: Umursanmayan şeylerin belki çok ilgi çekici olduğunu düşünüyorum. Çok güzel bir kitaptı. Teşekkür ederim.
Deren Karasu: Sıkıldım. Değişik bir isim. Kapak değişikti. Anlamını bilmediğim kelimeleri öğrendim. Kitabı okurken pek mutlu olmadım. Hiç bitmeyecek diye düşündüm. Belki önerebilirim.
Ece Nur Maksut: Bu kitabı okurken dostluğu, arkadaşlığı ve hedefe ulaşma arzusunu öğrendim.
Ece Sayın: Sevimli bir ismi olduğunu düşündüm. Etrafımızda bize değişik gelen merak ettiğimiz bir şeyler varsa onları umursamamak yerine araştırmalıyız ve yeni şeyler öğrenmeliyiz. Heyecan dolu. Okurken çok zevk aldım.
Feray Giritlioğlu: İlk karşılaşmamda biraz kötü gözle baktım ama sonra macera dolu bir kitap olduğunu gördüm. Kitaptan sonra arkadaşlarımla bağlarımı güçlendirdiğimi düşünüyorum.
Ferhat Köprübaşı: Adı önce garip geldi. Ama sonra anladım. Bence su gibi akıp gidiyor. Çok güzel olmuş. Bilmediğim kelimeler sayfanı altında yazıyor. 186. Sayfadaki resmi çok merak ettim. O yüzden kitabı daha hevesli okudum. 70. Sayfadaki resim ve Mustafa Dede’nin saçları daha güzel olabilirdi.
Kutay Tanyıldızı: Değişik kelimeler öğrendim ve hayal gücüm gelişti. Beklentilerime uymadı. Ben daha değişik kitap türlerini seviyorum.
 Melike Aydın: Her kişinin isteyince ve çalışınca bütün zorlukları aşabileceğine, kendine güvenince başarı elde edebileceğine inandım.
Merve Menman: Dört arkadaşın cesareti beni çok etkiledi. Sayfaları ne olacak diye merakla çevirdim.
Metehan Cangil: Bence serüvenleri devam etmeli. Kitabı hiç durmaksızın okudum, ne olacak merakıyla.
Nazlı Filiz: Hayal gücümüzün peşinden koşmayı öğrendim.
Nisa Melike Aydın: Bir kişinin isteyince ve çalışınca bütün zorlukları aşabileceğine, kendine güvenince başarı elde edebileceğini öğrendim. Kendimi o çocuklardan biri gibi kitabın içinde hissettim. Sonunu beğendim. Çünkü beni şaşırttı.
Pelinsu Yaşar: Bence biraz daha maceralı olmalı. Kitabın sonu beni şaşırttı.
Pınar Ünalmış: Yeni Kelimeler öğrendim. Kitap merak ettiğimiz şeyleri araştırmamız gerektiğini anlatıyor. Okuması zevkli ve heyecanlı bir kitap.
Selen Yiğit: Gizemli olduğunu düşündüm. Adı daha ilgi çekici olabilirdi. “Gizemli Tepe” ya da “Arzavul’un Gizemi” gibi. Meraklı, araştırmacı ve sorgulayıcı bir insan olmamız gerektiğini öğrendim. Elma Yayınevini araştırma isteği uyandı. Bence sonu güzel değil, başka bir şey olabilirdi.
Tuna İdil Yıldız: Bence sonu çok güzeldi. Yenileri yayınlanırsa lütfen daha ince olsun.
Umut Demir Seven: Kapak resmi yaşıma uygun ama beğenmedim. Bir şeyi istiyorsan onu için uğraşmalısın. Ben de öyle yapacağım.

JALE TEZER KOLEJİ 2010-2011 5. SINIF

Aybüke Adıyaman: Kitap dostluğun önemini anlatıyor. Kitap dostlarımın değerini daha iyi anlamamı sağladı.
Ayşegül Kara: Kitabı okuduktan sonra Karadeniz Bölgesindeki yerleri araştırmak istedim.
Can Çelebioğlu: Bu kitabı okurken yardımlaşma ve dayanışmayı öğrendim.
Cem Tüteloğlu: Kamp yapmaya ilgim oldu ve sonlarına doğru kitaba kitlendim, elimden bırakamadım. Ayrıca maceraya ve doğaya ne kadar ilgili olduğumu anladım.
Ceylin Teselli: Ben bu kitabı okurken, mutluluğun simgesinin beraber olmak olduğunu öğrendim. Kitap okumayı sevmem ama bu kitapla kitap okumayı sevdim. Bu kitabı al. Acayip ilgi çekici. Feci şekilde sürüklüyor. Sanki kitap değil bir film izlermiş gibi.
Emre Odaman: Bu kitabı okurken oranın iklimini, insanların neyle geçindiğini öğrendim. Kitabı okurken sıkıntıyla karışık heyecan hissettim, bitirdiğim an ise hissettiğim şuydu: “Of amma uzatmışlar kısacık hikayeyi”.

AŞİYAN KOLEJİ 2010-2011 6. SINIF

Gökalp Arı: Kitap su gibi akıp gidiyor. Okudukça daha fazla okuyasınız geliyor. Mısır ekmeğinin enerji verdiğini öğrendim.
Ozan Karakaya: Hayatımla örtüşmüyor ama kendimi onların yerine koyarak zaten heyecanlandım.
Yağmur Karakoç: İlk baktığımda çocuk kitabı olduğunu düşündüm. Fakat okuduktan sonra bana çok şey kazandırdığını fark ettim. Bu kitap insanlığa dayanışmayı öğretiyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Kasım 9, 2016

    […] Gurmelerden Seçmeler – Arzavul Tepesi […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.