Gurmelerden Seçmeler – Küçük Beyaz Uğurböceği

 

YUSUFOĞLAN İLKOKULU 2015-2016 3. SINIF

Kaan Çinar: Bu kitaptan Türklerin misafirperverliğini öğrendim. Hale isimli karakterden etkilendim çünkü çok değişik biriydi. Kitaptaki insanlar hayatımdaki bazı insanlara benziyor. Bence sonu daha güzel olmalıydı. Notum 100.

ADNAN MAZICI İLKOKULU 2015-2016 2. SINIF

Fatma Rana Korkusuz: Önerilen veya yazarını bildiğim kitapları okumayı tercih ederim. Bu kitabı okurken güzel hikâyeler ve gerçek hikâyeler olduğu için hep mutlu oldum. İşimizi iyi yapmamız gerektiğini öğrendim. Uğur böcekleri konusunda araştırma yaptım. Kitapta en çok Kitabın isminden etkilendim çünkü kitabın adı merak uyandırıyor. Kitabın sonu beklentilerime uydu. Notum 99.

Ayşe Sena Dağdelen: Kitap seçerken yazarı önemlidir benim için. Kitaptan beklentim ise bir şeyler öğrenmektir. Bu kitabı okurken mutluluk ve heyecan hissettim. Ahmet’in tek başına film yapmasına çok sevindim. Nisan’ın düşmesine üzüldüm. Almanya’yı araştırmak istedim. Üç boyutlu bir film izler gibi içimde hissettim kitabı. Kapağı ve resimleri de güzeldi. Kitapta en çok Hilal isimli karakterden etkilendim, çünkü çok yardımsever.

Batu Altay Çanga: Aslında kapakta tüm hikâyelerden bir resim olmalıydı. O zaman herkesin dikkatini çekerdi. Kitapta en çok Mustafa Güzelgöz ve Ahmet Uluçay isimli karakterden etkilendim, çünkü onlar amaçlarına ulaşmak için sonuna kadar uğraştılar ve başardılar. Belki ileride ben de hayallerimin peşinden koşarım. Bu kitabı okuyanlar hariç kimse bu hikâyeleri bilmiyor. Bence herkes öğrenmeli bu insanları. Bu hikâyelerdeki insanlara kimse önem vermiyor. Ben de hikâyeyi okuduktan sonra öğrendim ve araştırdım çünkü merak ettim. O insanlar Atatürk kadar olmasa da bizim için iyi bir örnek. Bu kitabı okuduktan sonra merak ettiğim şeyleri hep araştırdım. Hikâyeleri herkese anlattım, herkes duysun diye.

Derin Küçükkalaycı: Bu kitabı okurken heyecan hissettim. Arkadaşlarımıza yardımcı olabileceğimizi öğrendim. Kitapta en çok Ahmet isimli karakterden etkilendim çünkü pes etmeyip en büyük olan hayalini gerçekleştirdi.

MİLLİ EGEMENLİK İLKOKULU 2012-2013 2-3-4. SINIF

Atakan Necati Yücel: Benim için kitabın önerilmiş olması önemlidir. Hayal gücü ve macera kitap okurken beklentilerim. Kitaptaki arkadaş sevgisine sevindim. İki kızın birbirlerini sevmemeleri beni kızdırdı. Biri düşünce öbürünün yardım etmesi beni kızdırdı. Kitaptaki uğur böceği karakterinden etkilendim. Çünkü çok iyi biri. Kameraman karakterini de gerçek hayattaki bazı insanlara benzettim.
Barış Topçam: Kitabı okurken dayanışmayı öğrendim. Her bölümü çok sevdim. Yazarın diğer kitaplarını da merak ettim.
Bensu Özçifçi: Kitap seçerken benim için önerilmiş olması önemlidir. Kitapta en çok Hilal’den etkilendim. Çünkü çok yardımsever.
Berat Gölcük: Kitap seçerken yazarına bakarım. Bir şeyler öğrenmek için okurum. Bu kitaptan arkadaşlığın önemini öğrendim. Sihirli leylekten etkilendim. Çünkü birbirlerine yardım ediyorlar. Kitabı okurken mutlu oldum. Her okuduğumda biraz daha öğrendim.
Berk Het: Kitap seçerken benim için önemli olan yazarıdır. Mutlu olmak için okurum. Bu kitabı okurken sevinmeyi, mutlu olmayı öğrendim. Film Başlıyor’a sevindim. Heykeli Dikilen Eşek beni kızdırdı. Zafer’in yalnız kalmasına üzüldüm.
Elif Comba: Kitaptan çok şey öğrendim. Heykeli Dikilen Eşek hikayesine sevindim. Tahtadan Kılıç’ta kızdım, Başarmak mı Yardım Etmek mi de üzüldüm. Kitap çok güzeldi.
Elif Yaren Osman: Başka hayatları öğrendim. Hilal beni çok etkiledi. Çünkü her dersi dikkatle dinler, anlatılanları öğrenirdi.
Esra Eylül Güvenbaş: Kitap seçerken öncelikle yazarına balarım. Kitap okurken beklentim, başka hayatlar tanımak. Filmin nasıl olduğunu öğrendim. Çocukların film yapıp oynatmasına sevindim. Şerif karakterinden etkilendim. Kitap çok güzeldi, çok beğendim.
Güven Tura: Kitaptan bilgi ve yardım öğrendim. Zafer’den etkilendim, çok sevdim.
Irmak Tırpancı: Kitap seçerken kalınlığı ve önerilmiş olmasına bakarım. Bu kitaptan yardımlaşmayı ve paylaşmayı öğrendim. Kitapta en çok Ahmet karakterinden etkilendim. Çünkü film çektiler. Kitap mükemmel. Bunlar gerçek hayatta yok.
Melike Suna Hantal: Kazanmak mı, Kaybetmek mi? Beni sevindirdi. Tahtadan Kılıç’ta kızdım, Heykeli Dikilen Eşek’te üzüldüm. Kitaptaki çalışmaları merak ettim araştırdım.
Muhammed Orman: Çeşit çeşit hikayeler vardı. Herkesin birbirini sevdiğini öğrendim. Tahtadan Kılıç’ta sevindim. Heykeli Dikilen Eşek beni kızdırdı. Boş Bir Kümes Birkaç Dolu Kalp’te üzüldüm. Böceklerin uçması konusunu araştırdım. Tahtadan Kılıç’taki karakterler bazen gerçek hayattaki insanlara benziyor. Okurken aldığım tat, mutluluk.
Pınar Sargın: Bu kitabı okurken iyiliği ve sevmeyi öğrendim. Kitaptaki ailenin mutlu olmasına çok sevindim. Çocuğun yarış yaparken düşmesine çok üzüldüm. Kitapta en çok Hilal isimli karakterden etkilendim. Çünkü yardım etti. Kitaptaki karakterler gerçek hayattakilere benziyor; kötü insanlar ve iyi insanlar. Bu kitapla insanları tanıdım.
Serkan Şimşek: Köylerine ilk defa sinema gelecekmiş. Kitapta en çok Ahmet’i sevdim. Çünkü filmde öğretmenine bir şey söyledi.
Sudenur Deniz: Kitabı okurken değişik hayvanları öğrendim. Macerayı sevdim ama yaralanan insanlara üzüldüm. Kitapta en çok Ayşe’den etkilendim. Çünkü yaralanan arkadaşına yardım etti.

ODTÜ KOLEJİ ANKARA 2012 – 2013 3. SINIF

Ada Arslan: Kitaptan dost olmayı öğrendim. En çok Christoph isimli karakterden etkilendim. Çünkü farklı bir ülkeden geliyor. Eğitici bir kitap. Öneririm.
Ada Gözpınar: Bu kitapla hayal gücümün geliştiğini öğrendim. Küçük Zafer’in hiç arkadaşı olmamasına üzüldüm.  Kitapta beni en çok Zafer etkiledi. Çünkü o çok yalnız ve hep seyahat ediyor. Türk aile ve küçük Zafer ise gerçek hayatta karşılaştığım insanlara benziyor. Kitap çok eğlenceli ve gerçek hayatı içeren hikayeler.
Ada Nehir Doğan: Bu kitabı okurken Küçük Beyaz Uğur Böceği hikayesinde uç uç böceği uygulamasını öğrendim. Eşekli Kütüphane hikayesinde adamların kadınların kitap okumasına izin vermemesi beni kızdırdı. Okula gidemeyen çocuklar konusunu merak ettim. Kitap eğlenceliydi. Merakla okudum. Mutlu oldum.
Almila Bulu: Kitabı okuyunca uğur böceğini araştırdım. Heykeli dikilen eşek karakterinden etkilendim. Çünkü çok ilgi çekici.
Alp Tayfur: Bu kitabı okurken biraz tarih öğrendim. Ahmet Uluçay’ın bir film yaparak ödül kazandığına sevindim. Kadınların okuma yazmasına izin verilmemesi beni kızdırdı. Ahmet Uluçay’ın öldüğüne üzüldüm. Bu kitap bana hayat dersi verdi.
Altar Dikmen: Ne olursa olsun hiçbir şeyin beni durduramayacağını öğrendim. Boş kümesteki durum beni üzdü. Ahmet, Şerif ve İsmail hayatımızdaki karakterlere benziyor. Resimler iyiydi ama fazla merak ettiğimi söyleyemem. Yine de okurken mutlu oldum. Bu çalışma beni olumlu ya da olumsuz etkilemedi.
Asil Efe Akyol: Kitabımı seçerken yayınevine bakarım. Hilal sınıfımızdaki Saner’e benziyor.
Aslı Nur Gözen: Ahmet’in filmi çekmesine sevindim. Ahmet’ten etkilendim. Çünkü o çok çalışarak, çabalayarak istediği yere ulaştı.
Ata Akalın: Kitapta geçen makinist sözcüğünü araştırmak istedim. Yazarın diğer kitaplarını da merak ettim.
Ataol Kaan Keser: Bir insan kendisi fakir olsa bile fakir insanlara yardım etmesi gerektiğini öğrendim. Oradaki eşeğe üzüldüm. Kitabın kapağı ve resimleri bence güzel olmuş. Arkadaşlarıma da okumalarını öneririm. İyi yazılmış bir kitap.
Ayla Koşal: Kitap seçerken kalitesine bakarım. Kitaptaki karakterlerden birine Hazen adında arkadaşım benziyor.
Baha Doruk: Bu kitabı okurken başka insanların hayatının da çok zor olduğunu öğrendim. Heykeli dikilen eşekle kitap dağıtılmasına çok sevindim.
Batuhan Pilavcı: Kitap okurken beklentilerim öncelikle, bir şeyler öğrenmek ve başka hayatlar tanımak. Bu kitaptan yardımsever olmayı öğrendim. Köylülerin Christoph’a yardım etmelerine sevindim. Ahmet Uluçay’ın nasıl biri olduğunu araştırmak istedim. Kitaptaki Ahmet ve köylüler gerçek hayatta karşılaştığım bazı insanlara benziyor. Kitap çok güzel.
Burak Karasakal: Kitabı okurken gerçek hayatı öğrendim. Kitaptaki karakterler gerçek hayattakine benziyorlar. Çünkü gerçek hayat anlatıyor gibiler. Bunları yazanı merak ettim.
Can Barkın Çiftçi: Kitap okurken öncelikli beklentim, mutlu olmak ve macera yaşamış gibi olmaktır. Bu kitapta anlatılan hikayede iki kızın çok iyi arkadaş olmasına sevindim. Ancak bir kız yere düştüğünde hiç kimsenin ona yardım etmemesi beni kızdırdı. Bu kitabı okuyunca uğur böceğini araştırdım. Eğlenceliydi.
Can Gündoğdu: Kitap seçerken adına bakarım. Kitaptaki Hilal, Vera’ya çok benziyor. Kitap şeker gibiydi.
Ceyda Köksoy: Kitaptan işbirliğinin iyi bir şey olduğunu öğrendim. Adamın sinema oynatmasına sevindim. Kütüphaneye hiç kimsenin gelmemesi beni kızdırdı. Öbür iki çocuğun sinema işini bırakmasına ise üzüldüm. Kitabın resimleri daha farklı olabilirdi. En çok Yıldırım isimli karakterden etkilendim. Çünkü kütüphaneciye yardım ediyor.
Çağan Yurtseven: İyi bir kitapta ne gibi değişik şeylerin olduğunu öğrendim. Kitaptaki yazının bol olması beni sevindirdi. Küçük Beyaz Uğur Böcekleri konusunda araştırma yapmak istedim.
Defne Güven: Kitaplardan beklentim, mutlu olmak ve hayal gücümü beslemesi veya macera yaşamış gibi olmak. Bu kitabı okurken bir şey için uğraşırsak hayalimizdeki şeyi yapabileceğimizi öğrendim. Türkiye’de Köy kütüphaneleri olduğunu öğrendiğim için sevindim. Ahmet Uluçay’ın vefat etmesine üzüldüm. Kitapta en çok köylülerden etkilendim. Çünkü çok fedakarlar.
Deniz Demir Ak: Kitap seçerken yazarı önemlidir benim için. Bu kitapla sevgiyi, bilgiyi ve mutluluğu öğrendim. Tavuğa üzüldüm. “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” filmini merak ettim. Kitabı okurken üç boyutlu film izler gibi içimde hissettim. En çok da Ahmet karakterinden etkilendim. Çünkü o çocukken bir film yapmış.
Deniz Erkut: Kitabımı seçerken içindeki konuların güzel olmasına bakarım. Beklentim, birazcık hüzünlü olup beni ağlatması. Kitapta Ahmet’e arkadaşlarının deli demesi beni kızdırdı.
Doğa Akalın: Ada Selen. Onu Hilal’e benzettim.
Doğa Albayrak: Kitap seçerken içinden bir iki sayfa okurum sonra karar veririm. Bu kitabı okuduktan sonra Bozcaada’yı araştırdım. Kitapta en çok Zafer karakterinden etkilendim. Çocuk değişik bir insan.  Karakterlerden bazıları da gerçek hayattaki arkadaşıma benziyor: Zeynep Selen. Okurken aldığım tat, acı-tatlı.
Duru Caner: Kitabı okurken bencil olmamayı öğrendim. Kitapta güzel davranılıyordu.
Ece Genç: Kitaptaki bir hikayede çocukların kitap okumasına sevindim. Türk sporcuları konusunda araştırma yaptım. Kitap çok güzel ve bilgilendiriciydi.
Ecem Ötbür: Bir şeyden asla pes etmemeyi öğrendim. Kitaptaki çocuğun vazgeçmemesine sevindim. Çocuğun Ayşe ile evlenmesi ise beni kızdırdı. Yazarın diğer kitaplarını merak ettim.
Ecenaz Aksu: Kitaptan arkadaşlığı ve sevecen olmayı öğrendim. Sizi merak ettim. Kitap güzeldi.
Efe Güngör: Kitaptan aldığım tat mükemmeldi. Güzel hayatlar vardı. Ama ölüm de vardı:(
Elif Eryılmaz: Bu kitabı okurken yardımseverliğin önemli bir şey olduğunu öğrendim. Kitaptaki bir ailenin fakir olmasına üzüldüm. Yazarı araştırmak istedim. Sayfaları merakla çevirdim. Kitapta en çok “Hilal” isimli karakterden etkilendim. Kapağı ve resimleri güzel olmuş. Kitabı okurken mutlu oldum, arkadaşlarıma da öneririm. Bu kitap bana bir sürü şey öğretti.
Elif Demirok: Kitabı okurken beyaz uğur böceklerinin de olduğunu öğrendim. Kitapta en çok Christoph karakterini beğendim. Kitaptaki karakterlerden kısa saçlıyı bana benzettim.
Elif Elmacıoğlu: Bu kitabı okurken film makinesinin nasıl çalıştığını, nasıl film yapıldığını öğrendim. Tahtadan Kılıç’ı araştırmak istedim. Kitabı sevdim, arkadaşlarıma da okumalarını öneririm.
Elif İçeren: Eskiden makinaların nasıl yapıldığını öğrendim. Kitapta film yapacaklarını duyunca sevindim. En son tavukların turistlere verilmesine üzüldüm.
Elifnaz Duman: Birilerine yardım etmemizin önemli bir şey olduğunu öğrendim. Kitabın resimleri de güzeldi. Çok eğlenceli bir kitaptı.
Emir İnan Karakan: Kitapta Zafer’in Recep Amca ile tanışmasına sevindim. Öğretmenin Zafer’in kulağını çekmesi beni kızdırdı. Zafer’in arkadaşsız olmasına ise üzüldüm. Recep Amca isimli karakterden çok etkilendim. Çünkü Zafer arkadaşsızken ona arkadaşlık etti.
Eylül Naz Yücel: Bu kitabı okurken bir başka kişiyle bir şeylerimizi paylaşmamız gerektiğini öğrendim. Ahmet Uluçay’ın filmlerini araştırmak istedim. Kitaptaki Ahmet karakterinden etkilendim. Çünkü filmlere hep önem veriyor. Okurken aldığım tat: Nane.
Mehmet Onay: Ahmet beni çok etkiledi. Çünkü köye çok güzel bir şey yaptı. Ahmet ve Himmet hayatımdaki bazı insanlara benziyor. Bu kitap bana çok şey öğretti.
Hazen Tekin: Kitap seçerken kitabın adı da benim için önemlidir. Bu kitap sayesinde yardımseverliğin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladım. Kitaptaki karakterlerden Hilal, Ada’ya benziyor. Çünkü Ada Selen çok yardımsever.
Hurkan Kayserli:  Bu kitabı okurken arkadaşlarımıza yardım etmeyi ve onları yarı yolda bırakmamayı öğrendim. Uğur Böceklerini araştırmak istedim. Kitap mutluluk tadıyordu.
İdil Bingöl: Kitabı okurken çok eğlendim ve öğrendim. Heykeli Dikilen Eşek hikayesini sevdim. Ahmet öğretmenin çocukların kulağını çekmesi beni kızdırdı. Hiç kimsenin kütüphaneye gelmemesine üzüldüm. Heykeli Dikilen Eşek’ten çok etkilendim. Çünkü çok eğlendim.
İdil Soyer: Bu kitaptan saygıyı, sevgiyi ve hoşgörüyü öğrendim. Yardım etmek konusunda araştırma yaptım. Nisan, Naz ve Hilal gerçek hayatta karşılaştığım bazı kişilere benziyor. Sayfaları merakla çevirdim. Kitabı okurken mutlu oldum. Hiç böyle bir şey yapmamıştım.
İpek Koç: Birine yardım edince hiçbir şey kaybetmem. Bunu öğrendim.
Kaan Ege: Hiç pes etmememiz gerektiğini öğrendim. Karınca Cim Cim’in istediği yerlere gidebilmesine sevindim. Neredeyse pes edeceğine ise üzüldüm. Bilgin Karıncadan çok etkilendim. Çok heyecanlıydı. Bir sürü şeyler öğrendim ve okumam gelişti.
Kaan Yakın: Bu kitaptan hiçbir şey öğrenmedim. Kitaptaki beklentim görsellerin ilgi çekici olmasıdır. Burada daha farklı resimler beklerdim. Kitap okurken mutlu olmadım.
Kerem Mankalyalı: Kitabı okurken arkadaşlığı öğrendim. Koşuları araştırmak istedim. Kitabı okurken mutlu oldum. Yazarın diğer kitaplarını da merak ettim.
Kubilay İyidoğan: Bu kitabı okurken birine yardım etmeyi öğrendim. Eşekli Kütüphaneciyi araştırmak istedim.
Kuzey Kaya Ocak: Bu kitaptan pes etmemeyi öğrendim. Ahmet kitaptaki en iyi karakter ve çok cesur. Arkadaşlarıma da okumalarını öneririm.
Lara Gümüşlü: Kitaptaki öncelikli beklentim resimlerinin ilgi çekici olmasıdır. Bu kitapla kendimize güvendiğimizi öğrendim. Okurken heyecanlandım. Güzel bir kitap ancak ders de veren bir kitap:(
Lidya Nil Gürkül: Kitabımı seçerken önceliklerim, kalınlığı ve önerilmiş olmasıdır. Beklentim ise başka hayatlar tanımak ve resimlerini ilgi çekici olması. Bu kitabı okurken sevecen, çalışkan ve iyi bir insan olmanın katkılarını öğrendim. Kitaptaki resimlerin ve hikayelerin ilgi çekici olmasına sevindim. Kitapta karşılaştıklarım gerçekte böyle bir şey var mı, yok mu diye araştırmak istedim. En çok Zafer’den etkilendim. Çünkü başına değişik olaylar geldi ve öğretmenini çok kızdırdı. Bu kitapla hayal gücüm gelişti.
Melis Sayın Özer: Birbirinden çok değişik kitaplar olabileceğini öğrendim. Hikayeleri çok sevdim. Ama uzun olmaları beni kızdırdı. Hikayelerin hiç bizimle ilgili olmamasına da üzüldüm. Daha farklı resimleri olmasını beklerdim. Biraz sıkıcıydı.
Nehir Mert: Bu kitabı okurken asla pes etmemeyi öğrendim. Barış karakterinden etkilendim. Çünkü o kendi filmini yaptı. Kitap güzeldi ama mutlu zaman geçirmedim.
Orhun Ege Çelik: Arkadaşım Saner, kitaptaki Hilal adlı karakter gibi yardımseverdir.
Rengin Güler: Bu kitabı okurken yardımlaşmayı ve sevgiyi öğrendim. Tahta Kılıç’taki hademenin çocuğa yardım etmesine sevindim. Öğretmenin çocuğa kızması ise beni kızdırdı.” Boş Bir Kümes Birkaç Dolu Kalp” bölümünde köylü ailenin son kalan tavuğunu vermesine üzüldüm.
Sarp Kaan: Bu kitabı okuyunca uğur böceklerini araştırdım. Uğur böceğinin dileklerimizi gerçekleştirdiğini öğrendim. Kitapta ki iyi insanları görünce sevindim. Bazı insanların bazı insanlara kötü söz söylemeleri beni kızdırdı.
Sarp Derin Günay: Nasıl kılıç yapıldığını öğrendim. Film makinesini araştırmak istedim. Kitaptaki Recep Bey, gerçek hayatta karşılaştığım insanlara benziyor.
Simnu Önen: Kitap seçimimde kalınlığı ve önerilmiş olması önemli, benim için. Bu kitabı okurken her şeyi başarabileceğimizi ve sadece kendimize güvenmemiz gerektiğini öğrendim. Yardımseverlik konusunda araştırma yapmak istedim. Kitaptaki kız karakterlerin bazıları arkadaşlarıma benziyor.
Simya Say: Kitabı okurken farklı kişilerin hayatlarından anılar öğrendim. Heykeli Dikilen Eşek öyküsünü okumayı sevdim. Ahmet isimli karakterden etkilendim. Bu karakter çok çalışıyor, her zaman hedefine ulaşıyor. Kitaptaki karakterler gerçek hayatta karşılaştığımız insanlara benziyor. Çünkü kitaptaki öyküler gerçek hikayeler. Kitap bir öykü bile olsa kitap okumanın bilgilendirici bir şey olduğunu anladım.
Tunahan Ünver: Kitapta köylülerden çok etkilendim. Çünkü san kalan tavuklarını veriyorlardı.
Umut Pekel: Kitaptaki karakterlerden Ahmet, Ayşe ve Şerif karşılaştığım bazı insanlara benziyor.
Utku Taşkent: Tahtadan kılıç yapılabileceğini öğrendim ve tahta kılıcı araştırdım. Kitapta en çok Zafer’den etkilendim. Kitabı okurken mutlu oldum.
Verda Duru Tanrıkulu: Kitaptaki “Boş bir kümes Birkaç Dolu Kalp” bölümünü sevdim. Tahtadan Kılıçtaki öğretmen beni kızdırdı. Türk kadını bende araştırma isteği uyandırdı. Okurken aldığım tat, mutluluk. Kitaptaki olumlu davranışlar beni olumlu etkiledi.
Yağmur Tuna: Kitaptan aldığım tat, bilginin lezzeti.
Yunus Demir Erkan: Bu kitabı okurken “mermi” kelimesini öğrendim. Koşu bölümünde arkadaşına yardım etmesine sevindim. Ama iki kızın kaybetmesine de üzüldüm. Son sayfadaki küçük Beyaz Uğur Böceğini araştırdım. Kitap çok ilginçti.
Zeynep Açıkıl: Kitabı okurken can dostu olmayı öğrendim. Kitapta macera olmasına sevindim. En çok Ahmet isimli karakterden etkilendim. Çünkü çalışkan olmasından dolayı Ahmet’i severdim. Kitaptaki karakterlerden bazıları anneme, babama, abime ve arkadaşlarıma benziyor.
Zeynep Dağcı: Kitap seçerken öncelikle yazarına ve önerilmiş olmasına bakarım. Bu kitapta Naz’ın koşuda düşmesi beni üzdü. Kitabı üç boyutlu film izler gibi içimde hissettim. Karakterlerden en çok Hilal’den etkilendim. Çünkü o koşuda başarmak yerine Naz’a yardım etti.
Zeynep Eviren: Kitaptan yardımseverliği ve paylaşımı öğrendim. Kitabın dördüncü hikayesindeki Türkler gerçek hayatta karşılaştıklarıma benziyor.
Zeynep Ünal: Kitap seçerken yazıların büyüklüğüne bakarım. Kitabı pek merak ederek okumadım. Ayrıca resimleri de daha farklı olabilirdi.

KONUTKENT İO 2011–2012 3. SINIF

Efza Kiremitçi: Kitabı okuduktan sonra bazı düşüncelerim değişti. Sayfaları heyecanla çevirdim, merakla okudum, içimde hissettim. Öykülerin devam etmesini çok isterim.
Eylül Akı: Kitaba ilk bakınca maceralı bir kitap olduğunu düşündüm. Paylaşımı, yardımseverliği ve biraz tarihi yerleri öğrendim. Kitap çok değişik ve muhteşem.
Hüseyin Taşkesen: Bu kitabı çok beğendim. Bende de olmasını isterdim. Artık trafikte daha dikkatli olacağım ve trafik kuralarına uyacağım. Bazı isimleri internetten araştırmak istedim. Kendimi kitaptakilerin yerine koydum. Kısaca empati yaptım. Çok dikkatli olmak gerektiğini hissettim. Kim yazdı? Çok merak ettim.
Özge Basmacı: Hayatımızda olan şeyleri anlatıyor. Okurken onların yerine koydum kendimi.
Songül Sayım: Kitap su gibi akıp gitti. Sevgiyi, şefkati, güzelliği ve yardımseverliği öğrendim. Bir şeylerin farkına varmamı sağladı. Üç boyutlu film izler gibi içinde hissettim. Öykülerin devam etmesini ya da buna benzer yenilerinin yayınlanmasını isterim.
Utku Çulha: İnsanlara yardım etmenin yarışı kazanmaktan daha önemli olduğunu, yaptığımız iyiliklerle hatırlanacağımızı öğrendim. Film makinasının nasıl yapılacağını merak ettim. Bazı bölümlerinin sayfalarını merakla çevirdim. Kitabı okurken vaktin nasıl geçtiğini anlamadım, çok eğlenceliydi.

MEV KOLEJİ 2010-2011 2-4. SINIF

Ayşe Beril Çınar: Kitabın kapağı çocukların kırlarda uğur böcekleri ile maceralarını çağrıştırdı. Çocukların hayal kurdukları konuda başarılı olması için yaşadıkları anlatılıyor. Düşüncelerini cesurca paylaşmak başarmak için önemlidir. Çok akıcı ve keyifli ayrıca öğretici.
Ayşe Deniz Parlak: Ailemizle de kamera çekimi yapabilirmişiz. Kamera çekimi ile ilgili araştırma yaptım. Yazarın böyle güzel kitaplar yazmaya devam etmesini istiyorum. Fazla macera var. Bundan dolayı çok çekici olmuş.
Buse Fidan: Düşündüğümüz her şey olur. Bunu öğrendim.
Defne Bakan: Bir sürü yeni kelime öğrendim. Hayatım hakkında bir şeylerin farkına varmamı sağladı.
Deniz Çevik: Ülkemi daha çok sevmeme yaradı.
Ece Cengiz: Kitabı görünce uğur böceğinin nasıl beyaz olduğunu merak ettim. İnsanların sevdikleri işi yaptıklarında mutlu olduklarını, yaptığın işi en iyi şekilde yapmanın gerekliliğini öğrendim. Karşılık beklemeden yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmeyi öğretiyor kitap. Okurken bu mutluluğu hissettim.
Esin Sena Çeliker: Kitabın gerçek hikayeli olması ilgimi çekti. Kitap çok gerçekçiydi. Onların yerine kendimi koydum. Kitap okurken bir rüyaya daldım be bolca hoş vakit geçirdim. Kitabı ilk başında hikaye kitabı sandım. Ama kitabın bir amacı olması beni şaşırttı.
Helin: Yardımsever olmayı, insanlara hoşgörülü davranmayı öğrendim. Kitabı okurken hoşça vakit geçirdim. Bu nedenle mutlu oldum.
İdil Bilici: Kitabın vermek istediği ileti: İnsanların sevdiği şeyler farklıdır. İnsanlara yardım etmeliyiz. Yardım etmek kazanmaktan daha önemli. Misafirperver olmalıyız. Ülkemiz için eğitsel çalışmalar yapmak önemlidir. Her hikayenin kendine ait güzellikleri var. Bence Ahmet Şerif İzgören buna benzer daha çok kitap yazmalı.
İpek Akkoç: Başka hayatlar öğrendim.
Pelinsu Yaşar: Kitap paylaşmayı anlatıyor ve beni etkiledi.
Sude Mermer: Anlatılanlar beni çok etkiledi. Çok hoşuma gitti. Kitabın sonu  beni çok şaşırttı.
Talha Köse: Yazarın kitaplarını internetten araştırdım.
Tuna İdil Yıldız: Uğur Böcekleri projesini öğrendim. Türklerin ne kadar misafirperver ve yardımsever olduğunu tekrar hatırladım. Kitabı okurken biraz üzüldüm, biraz keyif aldım.
Ümit: Her istediğin olmaz. Resimler biraz uyduruk olmuş. Kaybedince üzülmemek gerek. Ama çok güzel, heyecanlı.

BALIKESİR KARESİ İLKÖĞRETİM OKULU 5. SINIF

Batuhan Özay: Hikâyelerin hepsinden çok etkilendim ama en çok “Boş bir kümes, birkaç dolu kap” öyküsünden etkilendim. İşte Türkler Böyle Misafirperverler.
Bedriye Demir: Bu kitap bana hayallerimin peşinden ayrılma diyor.
Ceren Erbaş: Tahtadan kılıç hikâyesini çok beğendim.
Ceren Saraçlı: Bu kitap o kadar eğitici ve öğretici bir kitap ki dünyadaki bütün çocuklara lazım.
Doğukan Ata: Bu kitabı okuduğum zaman gururlandım.
Elif Göre: Ben bu kitabı çok beğendim.
Elif Kaya: Hikâyeler çok ders verici.
Emre Boyacıoğlu: “Film Başlıyor” hikâyesindeki Ahmet bana “Aklınıza bir şey koyduğunuzda, ben bunu başaracağım dediğinizde başarırsınız .” diye düşündürdü.
Esin Akgün: En çok sevdiğim hikâye “Heykeli dikilen Eşek” idi. Hepimiz Küçük Beyaz Uğur Böceği’yiz.
Feyzanur Balaban: Her hikâyenin ayrı bir duygusu var.
Hilal Erkan: Tahtadan kılıcı okuduğumda hiç ümitsizliğe kapılmamam gerektiğini öğrendim.
Mehmet Salih Kaya: Bu kitap gerçek hayatı anlatıyor.
Mehmet Yüceden: En sevdiğim kitap bu oldu.
Melisa Demirbaş: Turistlerin yaşadıkları olayı anlatan hikâyeden etkilendim.
Mustafa Esen: Uğur böcekleri gibi olmak istiyorum.
Mustafa Özen: Uğur böceklerini çok beğendim.
Orçun Mancır: Kitaptaki olayları kendim yaşamış gibi oldum. Kitapta mükemmel öneriler var.
Özlem Yumuk: Bu kitabı yazan Ahmet Şerif İzgören’e çok teşekkür ederiz.
Sıla Akmar: “Tahtadan Kılıç” hikâyesini beğendim.
Şevval Dağlıbel: “Tahtadan kılıç” çok güzel ve çok eğitici.
Tayfun Sungur: Okuduğum en güzel kitap ama uğur böceklerinin beyaz olması saçma.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.