Gurmelerden Seçmeler – Okyunus’a Özgürlük

YUSUFOĞLAN İLKOKULU 2015-2016 3. SINIF

Boyraz Doğan: Seçeceğim kitabın resimlerine ve kalınlığına bakarım. Bu kitapta ailesinden ayrılmış deniz hayvanlarına üzüldüm. Ayrıca deniz hayvanlarının yunusu kurtarmasına sevindim. Yalnızlığın kötü olduğunu anladım. Kılıç balığını araştırdım, demir parmaklıkları nasıl kesebileceklerini merak ettim. Kitap ilgimi çekti. Resimleri de güzeldi. Midyeyi sevdim, yunusu kurtardığı için. Sonu güzeldi. Notum 100.

ADNAN MAZICI İLKOKULU 2015-2016 2. SINIF
Dila Çalışkan: Herhangi bir kitapla ilgili önceliklerim ve beklentilerim: Kitabın kalınlığı, adı, özeti, güzel olması, resimlerinin ilgi çekici olmasıdır. Kitapta beni sevindiren, Okyunus’un havuzdan denize açılıp serbest kalması, üzen olay ise Okyunus’un ailesinden ayrı kalması. Bu kitabı okuduktan sonra, Herkesin bir araya gelip yardıma ihtiyacı olan birine yardım etmesi gerektiğini düşündüm. Kitap bende, yunusların ağlarken gülüyor gibi görünmesi konusunda araştırma isteği uyandırdı. Kitabı okurken mutlu oldum, içinde hissettim. Resimlerini beğendim. Kitapta en çok Midye Mido isimli karakterden etkilendim, çünkü isimler çok komikJ Kitapta bence Okyunus’un anne ve baba isimlerini de söylemeliydi.Bilge Su Şinar: Kitabı okurken heyecanlandım. Yunuslara zorla acı çektirilmesi beni üzdü. Yunusların gösterisine gitmeyip onlara acı çektirilmemesi gerektiğini öğrendim. Sayfalarında gördüğüm bir resim bende yunuslar konusunda araştırma isteği uyandırdı. Hayatımızda da kitaptaki gibi insanlar var.

Derin Sağcan: Kitap seçerken yazarı ve resimlerine dikkat ederim. Bu kitaba merakla başladım, sonunda çok mutlu oldum. Mido’nun ne yapacağını merak ettim ve çok heyecanlandım. Birlik olursak her şeyin üstesinden gelebileceğimizi öğrendim. Yunusları araştırdım. Kitapta en çok Okyunus isimli karakterden etkilendim çünkü ailesinden ayrı kalıp onları çok özlediği için. Arkadaşım Ekin de Mido gibi, bir işi başarmak için birlikte hareket etmeliyiz diyor.

Ayşenaz Küçük: Önerilmiş kitapları okumayı tercih ederim. Mutlu olmak, başka hayatlar tanımak ve bir şeyler öğrenmek isterim. Bu kitapta beni üzen olay Okyunus’un yakalanması oldu, sevindiren ise özgürlüğüne kavuşması oldu. Okyunus’la hayvanları sevmeyi, onların da bir canlı ve duygularının olduğunu öğrendim. Yunusların yaşamlarını araştırdım. Kitapta en çok Okyunus isimli karakterden etkilendim, çünkü annesini kurtarmak için annesinin önüne geçti ve annesini kurtardı. Okyunus’un davranışları bana benziyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.