Işık Muhafızı

 

Yazar Ferrin İlbay Yalnız
Resimleyen Elif Balta Parks
Sayfa sayısı 120
Kitap barkodu 9786059795302
Ebat 13×19,5
Satın Al / Fiyat Gör  cart

 Duygu Durum Gezegeni’nde yaşayanlar duygularını çevrelerine çeşitli renkler yansıtarak gösteriyorlar. Sadece özel görevde olanlar duygu durum renklerini kontrol edebilirler. Oysa Dünya’dan bakınca orası cüce gezegen, Plüton gezegeni.

 

Dünya’da da bir çocuk var, adı Dünya. O bir Işık Muhafızı ve yaşadığı gezegeni kurtarmak için sevgisini kullanmak istiyor, çünkü sevgi tüm renkleri içinde barındırıyor. Ancak renkler bir araya gelirse siyahı alt edebilir.

 

Ferrin İlbay Yalnız’ın kaleme aldığı Işık Muhafızı, okurlarını renklerin hayatı çok daha anlamlı kıldığı bir maceraya davet ediyor.

 

“Hayat, tekrar tekrar başlanılacak bir oyun değildir ki.”

Tema: Gezegeni paylaşmak

Kavramlar ve Anahtar Sözcükler: ÇOCUK DÜNYASI, BİREY VE TOPLUM, DUYGULAR, renkler, oyuncak, sistem, sebep-sonuç, evren, iyilik, güç, enerji, iletişim, karar verme, sorun çözme

Tutum ve değerler: Sorumluluk, güven, merak, işbirliği, barış, sevgi, saygı

Profil Öğeleri: Dengeli, riski göze alan, duyarlı

Oku-Düşün-Göster

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

 1. yavuz dedi ki:

  IŞIK MUHAFIZI
  Kitap sizi önce bilmediğiniz heyecan dolu duvarların içerisinden geçiriyor. Sabırsızca bitirmek arzusuyla kitabı elinizden bırakmak istemiyorsunuz. Uzay kurgusu o kadar detaylı ki kendinizi gerçekten Plüton (Duygu durum) gezegeninde renk terapisinin içinde hissediyorsunuz. Hayatımızın bir parçası olan renkler, kitapta zihinsel canlandırma yöntemiyle birer alfabeye dönüşüyor. Hepimizde olan duygu durum renklerle ifade edilerek kelimelere dökülüyor. Duygular iletişimin en özel ve yalın haliyle renkli bir sağanak yağmur şeklinde zihinlerde uyandırdığı hisle okuyucuyu sarmalıyor. Günümüzde iletişimin bu kadar zorlaştığı, paylaşımın bu kadar azaldığı bir dünya var karşımızda. Kişilerin gerçek renklerini gözlerimizle görebilseydik eğer birbirimizi o kadar yalın anlayabilseydik; hayat daha kolay olabilirdi sanırım.
  Çocukluğumuzda hepimizin unutamadığı bir oyuncağımız mutlaka olmuştur. Kitap bize içimizde ki çocuğu tekrar hatırlatıyor. Günümüzdeki internet bağımlılığının ve evinden sokağa oyun oynamaya dahi çıkamayan çocuklarımızın mutsuzluğundan, olimpiyat ruhunun nereden geldiğinden ve sporun kurtarıcılığından bahsediyor. Hatırlamalıyız, unutursak, içimizdeki çocuk susarsa mutsuz birer gölgeye dönüşüveririz. İşte bu kitap çocuklara, gençlere ve de bizlere, hepimize bir öğreti sunuyor aslında. Kahramanımız Dünyayı tasvir ederken yazar bir çocukta; meraklı, özverili, sorumluluk sahibi ve gerektiğinde cesurca risk alabilen, kendine güvenen, duyarlı, adaletli, merhametli bir bireyi tanımlıyor. Gerçek dünyanın koyu gri renkleri anı hırsızlarının etrafımızda çoğalması umutlarımızın kırılmasını değil mücadele ruhumuzun arttırmasını sağlayabilmelidir. Bu uzay yolculuğuna cesaretle çıktığımızda varmak istediğimiz en son durak ise sevgi olmalıdır. Sevgi içinde bütün renkleri barındırdığı gibi siyahı, koyuyu ve de kötülüğü yok edebilecek en saf güçtür. Kitaptan öğrendiğim alfabeyle:

  Koyu yeşil, kiremit kırmızısı, gümüş rengi, çimen yeşili, bayrak kırmızısı, gri, bayrak kırmızısı
  Koyu kahverengi, gri, kiremit kırmızısı, Prusya mavisi, koyu yeşil, bayrak kırmızısı, çimen yeşili, oksit sarı (Bakınız: Renk Alfabesi)
  Psikolog Yavuz DEVECİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.