Kaju Adası Kardeşliği

 

Yazar Mehmet Erkan
Resimleyen Volkan Akmeşe
Sayfa sayısı 296
Kitap barkodu 9786257343015
Ebat 13 x 19,5 cm
Satın Al / Fiyat Gör cart

 

 

Tema: Kendimizi düzenleme biçimimiz

Kavramlar ve Anahtar Sözcükler: HAK VE ÖZGÜRLÜKLER, çatışma, BİREY VE TOPLUM, demokrasi, dostluk, savaş, ERDEMLER, algı yönetimi, iktidar, hurafe, DUYGULAR, cesaret, umut, kalıp yargı ve önyargıyı fark etme, sorun çözme

Tutum ve Değerler: Bağımsız davranma, işbirliği, güven, hoşgörü, dayanışma, dürüstlük, adalet, barış, saygı, sevgi, sorumluluk, yardımseverlik, vatanseverlik

Profil Öğeleri: Bilgili, açık fikirli, ilkeli, riski göze alan

Yazar Mehmet Erkan’ın edebiyat yolcuğundaki 11. kitabı Kaju Adası Kardeşliği okurlarıyla buluşuyor. Elma Çocuk’tan çıkan kitap, gizemli bir ada olan Kaju’da yaşanan olağanüstü olaylar sonrasında başlayan macera dolu mücadeleyi anlatıyor. Arzavul Tepesi ile çok sevilen yazar, bu kez Karadeniz köyleri yerine bizleri okyanusun ortasındaki esrarengiz bir adaya götürüyor.

***

Kaju okyanusun ortasında, üzerinden ekvator çizgisi geçen gizemli bir adadır. Meyve toplayıcılığıyla geçinen Kaju halkı oldukça fakirdir ve zalim hükümdar Olimba’nın yumruğu altında ezilmektedir. Adada çocuklar başta olmak üzere hiç kimse yeterli beslenememekte, sağlık ve eğitim hizmetlerinden yararlanamamaktadır.

Bir gece adada olağanüstü doğa olayları yaşanır ve insanları bir anda on yıl yaşlanır. Kitabın kahramanları da sekiz, dokuz yaşındayken birden on sekiz ve on dokuz yaşında olan, yetişkin bedenli çocuk ruhlu insanlardır. Adanın zalim hükümdarı Olimba, onları yeni savaş makineleri olarak görür ancak kahramanlarımız onunla aynı fikirde değildir. Mücadele ve macera da bu noktada başlar.


Arka Kapak

Okyanusun ortasındaki gizemli ada Kaju’da ilginç olaylar yaşanır. O olağanüstü gecede herkes on yıl yaşlanır, çocuklar büyürler. Zalim hükümdar Olimba’ya göre Karita, Netya ve diğer çocuklar yeni savaş makineleridir artık. Ancak onlar hükümdarla aynı görüşü paylaşmazlar ve işler karışmaya başlar. Gizli Kabin üyeleri, barış ve özgürlükleri için heyecanlı, engellerle dolu bir maceraya girişirler. Bu mücadelede sahip oldukları tek şey özgürlüğe olan inançları ve cesaretleridir.

Bir tarafta Lider Olimba ve Büyücü Baykuş, diğer tarafta Kaju Adası Kardeşliği… Bakalım zafer kimin kapısını çalacak?


KİTAPTAN

Fakat o gece heyecan ve korkudan hiç uyuyamayacaklar da vardı. Onlar da konsey üyeleriydi. Gerçekten de başları belada mıydı? Olimba demek onlardan bu kadar korkuyordu. Rezobe o gece şunu düşündü: “Demek ki biz çocuklar, gençler o kadar güçlüyüz.” Peki, neydi onların gücü? Silahları, bombaları yoktu. Rezobe galiba sorunun cevabını kendince bulmuştu, “Düşüncemiz yetti. Özgürlük düşüncemiz onları korkutmaya yetti…”

***

İşte şimdi de sazlar çalınmaya başlamış, dans durmuş, kederli yüzler güzel sesli İbaya’ya dönmüştü. İbaya kadife sesli, kafası üç numara tıraşlı, güzel yüzlü bir kızdı. Gözleri Morimon gibi ışıldıyordu. Herkes sustu, İbaya derin bir nefes alıp şarkısını söylemeye başladı. Sesi ormanın içinden deniz kıyılarına, oradan da rüzgârla âdeta Gadar’a ve diğer ülkelere ulaştı.

Sevmek güneşi, ayı, yıldızları

Ve tüm insanları

Taşlar yalan söyler sana

Kaldır at şu zarları

 

Kaju’nun karadır bulutları

Ve şimşekle parlar toprakları

İnanma sen yalanlara

Sarılma o silahlara

 

İnsan, bitki, hayvan

Hava, su, toprak

Bir de Morimon Denizi

İşte Kaju’nun özeti

Bırak artık inadı, sev bütün kâinatı

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.