Midas’ın Geveze Berberi

Yazar İpek Arman
Resimleyen Yusuf Tansu Özel
Sayfa sayısı 56
Kitap barkodu 9786059795333
Ebat 15×21,5
Satın Al / Fiyat Gör  cart

Arkeolojik kazı nasıl yapılır, alanda kimler çalışır, hangi aletler kullanılır, buluntulara nasıl yaklaşılır, arkeoloji ve antropoloji kazı alanında nasıl bir işbirliği yapar, eski uygarlıklar, mitoloji, gizem, heyecan… Hepsi Midas’ın Geveze Berberi’nin sayfalarına sıkı sıkı tutunmuş, maceranın başlamasını bekliyor. Anadolu uygarlıklarının ev sahipliğinde ilerleyecek yeni serimizin bu ilk kitabı, Frigler döneminden heybesi dolu dolu sesleniyor.

***

Bak şu gür sesli berberin yaptığına! Daha önce kulağınıza çalınmıştır belki; Kral Midas’ın berberi Tilis, kralın sırrını başaklara haykırıp bir güzel rahatlamıştı. Şimdiyse, yüzyıllar sonra Yonca, Ali ve Cemal duyuyor onun sesini: “Midas’ın kulakları eşek kulaklarııı…” Tilis geri dönmüş olabilir mi?

Arkeolojik kazılara ev sahipliği yapan bölgede arkeologlar, paleoantropologlar tatlı tatlı çalışmaktadırlar. Derken bir harita kaybolur, esrarengiz bir gölge çıkagelir ve macera başlar. Yonca, Ali ve Cemal, olayların derinine inmeye karar verirler. Bakalım bu gizemi kazdıkça altından neler çıkacak?


Tema: Yer ve zaman olarak nerede olduğumuz

Kavramlar ve Anahtar Sözcükler: Arkeoloji, Anadolu uygarlıkları, mitoloji, antropoloji, arkeolojik buluntu, haritalar, meslekler, gözlem, arkadaşlık, kanıt kullanma, özen, kararlılık, keşif

Tutum ve Değerler: Merak, bağımsız davranma, istekli olma, güven, işbirliği, sorumluluk, yaratıcılık, bilimsellik, değer bilme

Profil Öğeleri: Araştıran-sorgulayan, bilgili, düşünen 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.